PRAWA OSÓB STARSZYCH
INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH ORAZ O STANIE PRZESTRZEGANIA WOLNOŚCI I PRAW CZŁOWIEKA I OBYWATELA W ROKU 2018
W 2018 r. ludzie zgłosili się do Rzecznika Praw Obywatelskich 57 tys. razy. To o 5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Niemal połowa z wpływów odnotowanych w 2018 roku – 25 tys. – to były sprawy i problemy nowe – reszta to korespondencja dotycząca problemów, które RPO zidentyfikował wcześniej i rozpoczął nad nimi pracę. Samych nowych spraw było o prawie 2,5 tys. więcej niż w roku poprzednim.
Raport powstał wspólnym wysiłkiem wszystkich, którzy zgłaszali ważne sprawy do RPO i przychodzili na spotkania z Adamem Bodnarem w całym kraju.
Raport oparty jest na kośćcu Konstytucji – naszym wspólnym zobowiązaniu wobec współobywateli. Artykuł po artykule pokazuje, jak prawa i wolności są w praktyce realizowane. Pracowaliśmy nad nim długo mając nadzieję, że taka forma – nie raport z wystąpień RPO, ale opis stanu przestrzegania naszych praw i wolności na podstawie zgłoszeń od obywateli – jest lepszą, bardziej konstruktywną formą.
Staraliśmy się w ten sposób stworzyć diagnozę stanu państwa. W oczywisty sposób (źródłem naszej wiedzy są przede wszystkim skargi) wydobywamy na światło dzienne kwestie trudne, bolesne, naruszenia, nierespektowanie zagwarantowanych wszystkim nam praw.
Wierzymy, że raport, w takiej formie, może być przyczynkiem do upowszechnienia tego doświadczenia, jest szansą na wyjście poza skrajnie wąską grupę osób, które formalnie zapoznają się co roku z jego treścią.
Nie zakładamy, że Czytelnik przeczyta raport w całości – bo choć jest to synteza, to jednak synteza z ponad 20 tysięcy problemów. Dlatego ma prawie 600 stron. Ale wierzymy, że każdy znajdzie w nim coś, co go zainteresuje. Jeden artykuł Konstytucji, który go przejął i skłonił do myślenia.
INFORMACJA ROCZNA KRAJOWEGO MECHANIZMU PREWENCJI TORTUR ZA ROK 2018
Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami? Tam, gdzie trudno zajrzeć, a jeszcze trudniej wyjść? Co wynika z wizytacji w miejscach, gdzie przebywają osoby pozbawione wolności?
Oddajemy w Państwa ręce RAPORT KRAJOWEGO MECHANIZMU PREWENCJI TORTUR z działalności w 2018 r.
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur to grupa specjalistów monitorująca sytuację w miejscach odosobnienia, w których ludzie przebywają niezależnie od swojej woli.
Są to:
- jednostki policyjne – komisariaty i pomieszczenia dla osób zatrzymanych
- policyjne izby dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i zakłady poprawcze
- ośrodki strzeżone dla cudzoziemców
- domy pomocy społecznej
- placówki całodobowej opieki
- szpitale psychiatryczne
- zakłady opiekuńczo-lecznicze
- jednostki penitencjarne (więzienia i areszty śledcze)
- izby wytrzeźwień
- izby zatrzymań żandarmerii wojskowej
Zadaniem KMPT jest m.in. przeciwdziałanie brutalnemu traktowaniu po zatrzymaniu przez policję (zobacz – sprawa z Ryk, s. 30 raportu), zapewnianie właściwej pomocy w izbach wytrzeźwień, gwarantowanie godnego traktowania seniorów w domach opieki, szukanie sposobów na poprawianie warunków w więzieniach – by możliwa była skuteczna resocjalizacja pozbawionych wolności, dbanie o sytuację osób chorujących psychicznie.
Eksperci KMPT pracujący w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich od 2008 r. wypełniają postanowienia podpisanego i ratyfikowanego przez Polskę Protokołu fakultatywnego do Konwencji ONZ w sprawie stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZNĘCANIA SIĘ NAD OSOBAMI STARSZYMI – przemoc wobec osób starszych jest poważnym problemem społecznym, moralnym i prawnym (więcej)
Procedura kierowania do uzdrowisk dyskryminuje osoby niesamodzielne. Jeśli do sanatorium ma jechać osoba wymagająca pomocy w codziennym funkcjonowaniu, to powinna móc się tam udać z bliską osobą. W efekcie w ogóle nie dostaje skierowania. (więcej)
Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie odwołań od decyzji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA obniżających z dniem 1 października 2017 r. świadczenia emerytalno-rentowe byłym funkcjonariuszom służb ochrony państwa PRL. (więcej)
Opinia RPO do projektu, który ma wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur kobiet '1953. (więcej)
Rząd zapowiadał rozwiązanie problemu książeczek mieszkaniowych, ale żadnych konkretów nie ma. Minister Infrastruktury i Rozwoju od lutego nie odpowiedział na pytania RPO, dlatego Rzecznik po raz kolejny wystąpił w tej sprawie. (więcej)
Jak seniorzy radzą sobie z nieprzyjazną ofertą firm i instytucji. Spotkanie w Biurze RPO. (więcej)