NEWSLETTER 24-30 MAJA 2016
PRAWA OSÓB STARSZYCH
Złota Księga Dobrych Praktyk – do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia
Do 30 czerwca czekamy na propozycje dobrych praktyk w drugiej edycji konkursu Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. W ubiegłym roku wpisem do Złotej Księgi wyróżnione zostały 24 szczególnie wartościowe inicjatywy zgłoszone przez organizacje społeczne i samorządy lokalne. O nagrodzonych projektach można przeczytać m.in. na stronie RPO [więcej].
Za starość naszą i waszą!
Do 24 maja br. udział w naszej Akcji zgłosiło 53 partnerów, w tym 2 Posłów do Sejmu, 14 organizacji pozarządowych, 14 uniwersytetów trzeciego wieku, 5 samorządowych rad seniorów, osoby prywatne i in. Deklarowana łączna liczba członków organizacji, które zgłosiły swój udział wynosi blisko 10 tys. osób [więcej informacji o akcji i formularz zgłoszeniowy].
Ograniczenie praw pracowników naukowych i akademickich ze względu na wiek
Kandydatami na członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów nie mogą być osoby, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia. W ocenie Ministerstwa Nauki rozwiązanie to ma sprzyjać wymianie pokoleniowej w środowisku naukowym, a także usprawnić funkcjonowanie i zwiększyć przejrzystość działania organizacji przedstawicielskich i kontrolnych nauki polskiej. Rzecznik nadal uważa jednak, że takie ograniczenia wiekowe mogą mieć charakter dyskryminujący i ponownie wystąpił w tej sprawie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego [więcej].
Czy prawa osób starszych są wystarczająco chronione?
W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie potrzeby wdrożenia całościowej polityki senioralnej na poziomie krajowym, z uwzględnieniem tzw. Planu Madryckiego (ONZ, 2002), Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawił opis działań i zasad ujętych w Założeniach długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020 oraz cele projektów i programów rządowych [więcej].