PRAWA OSÓB STARSZYCH
UWAGA: 9 PAŹDZIERNIKA, w środę w godz. 11.00-15.00, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszają na konferencji „Jak zapewnić godne starzenie się, chorowanie i umieranie na wsi”. Konferencja odbędzie się już po raz kolejny w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie (więcej)
W przyszłym tygodniu odbywa się Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. O najważniejszych problemach można przeczytać tu – https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-konstytucyjna/art-69-pomoc-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH
1 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Starszych – ustanowiony rezolucją ONZ w 1990 r. Każdego roku dzień ten jest obchodzony pod nowym hasłem, które daje możliwość odzwierciedlenia aktualnych wyzwań i pogłębienia działań podejmowanych w ramach planowanych inicjatyw. Tematem obchodów w roku 2019 jest „Droga do równości ze względu na wiek” (“The Journey to Age Equality”). (więcej) W tym dniu zaczęła również działać w Biurze RPO Rada Senioralna – to jest pomysł, który powinien zainspirować wiele firm i organizacji, które wiedzą, jakim kapitałem są emerytowani pracownicy, z ich wiedzą, doświadczeniem i znajomością misji i wartości firmy (więcej)
RPO W SEJMIE
10 i 11 września 2019 roku Rzecznik zaprezentował w Sejmie informację roczną za 2018 rok – 10 września przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka (relacja z posiedzenia Komisji), a 11 września przed północą przedstawił informację na posiedzeniu plenarnym Sejmu.
Adam Bodnar podkreślił, że jako RPO nie chciałby uczestniczyć w kampanii politycznej, ani w przedwyborczej grze. Poprosił też, aby przedstawione przez niego sprawy obywateli potraktowane były w sposób odpowiedzialny i godny (relacja z posiedzenia Sejmu)
Przypominamy, że z pełnym tekstem raportu Adama Bodnara można się zapoznać TU. Dostępny jest też tekst syntezy
SPOTKANIA DLA OSÓB POMAGAJĄCYCH CHORYM NA ALZHEIMERA (SZCZEGÓŁY)
Może być tak, że lekarz powie Ci: Mama/Tata choruje na chorobę Alzheimera. To nie jest zmiana nastroju i przyzwyczajeń wynikająca z wieku. To choroba – i będzie coraz gorzej.
Ale może być i tak, że to Tobie lekarz powie: To jest Alzheimer. Musimy się przygotować na to, co nastąpi.
W takim momencie każdemu przychodzą na myśl tylko straszne opowieści o rodzinach z osobami chorującymi. O niepoznawaniu najbliższych, o zostawianiu otwartego gazu, o zastanawianiu się, do czego może służyć nóż. O tym, że starsza osoba nie umie wrócić do domu z krótkiego spaceru. O udręczonych opiekunach, którzy nie śpią całymi nocami i nigdy nie mają chwili dla siebie.
Jak pomóc, co z pracą, co z innymi obowiązkami? Albo – jeśli to ja choruję, to co ze mną będzie. Kto się mną zajmie?
Na temat tych problemów rozmawiali uczestnicy debaty o Alzheimerze, która odbyła się 30 września 2019 r. w BRPO - https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera
Strategia deinstytucjonalizacji opieki ma być gotowa w połowie 2020 roku. Rządowe prace nad nią koordynuje Minister Zdrowia - tak resort rodziny odpowiada na pytanie RPO o postępy w zmianie systemu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. (więcej)
75% wszystkich wizytowanych przez pracowników BRPO lokali wyborczych bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego było niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw wyborczych wyborców z niepełnosprawnościami. (więcej)
17 września 2019 roku zainaugurowała swoją działalność Komisja Ekspertów ds. Konsumentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Rolą „Forum Konsumenckiego” będzie dzielenie się z RPO wiedzą i doświadczeniem z zakresu prawa konsumenckiego oraz wspieranie go w działaniach na rzecz poprawy sytuacji i zabezpieczenia interesów tej grupy. (więcej)