Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób starszych – newsletter 1-31 marca 2019

PRAWA OSÓB STARSZYCH

Ponad 140 tys. kobiet z rocznika 1953 należy korzystniej przeliczyć emerytury– orzekł Trybunał Konstytucyjny. RPO od dawna zwracał uwagę na wątpliwości konstytucyjne w tej sprawie. (więcej)

LUSTRACJA. Należy ustawowo określić termin, w którym Instytut Pamięci Narodowej ma złożyć sądowi akta o osobie, która wystąpiła o tzw. autolustrację. (więcej)

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – wskazuje RPO w wystąpieniu do Ministra Inwestycji i Rozwoju. (więcej)

Wiele osób straciło członkostwo spółdzielni mieszkaniowych po zmianie przepisów z 2017 r. Stało się to z mocy prawa, bez ich winy -  co nie może być akceptowane w praworządnym państwie. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2017 r. (więcej)

Niedostosowani do wyborów: raport RPO z przygotowania lokali wyborczych w 2018 r. do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

Brak ustawowej definicji pojęć „odkrywka” i „przodek” sprawia, że ZUS ma dowolność w interpretowaniu przepisów emerytalnych. Należy w końcu zdefiniować te kluczowe dla wydawania świadczeń emerytalnych pojęcia – takie wnioski wynikają z rozmów Adama Bodnara z pracownikami kopalni z Turku i Konina, którzy przyjechali do Biura RPO (więcej)

 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik