Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 24-30 maja 2016

NEWSLETTER 24-30 MAJA 2016

 

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Osoby przebywające w domach pomocy społecznej wbrew własnej woli

W obecnym stanie prawnym możliwe jest, aby osoby z niepełnosprawnościami, ubezwłasnowolnione na mocy wyroku sądowego, przebywały wbrew własnej woli w domach pomocy społecznej, wyłącznie na podstawie decyzji opiekuna prawnego. Osoby te nie mogą zakwestionować na drodze sądowej przymusowego pobytu w DPS. Rzecznik wystąpił do Ministra Zdrowia o przekazanie informacji, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego przewiduje zwiększenie ochrony prawnej tych osób [więcej].

Prawo skazanych do otrzymywania paczek

Osoby pozbawione wolności kwestionują w skargach do Rzecznika sposób realizacji prawa do otrzymywania paczek. Zastrzeżenia dotyczą zakazu otrzymywania w paczkach owoców i warzyw oraz przyjętej praktyki składania oświadczeń o zgodzie na zastąpienie brakującego artykułu innym, w tej samej cenie, wybranym przez realizującego paczkę. Zastępca RPO zwrócił się do Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o wyjaśnienia w tej sprawie [więcej].

Badanie pozbawionych wolności na obecność w organizmie alkoholu lub narkotyków

Osoby przebywające w zakładach karnych i aresztach śledczych kierują skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie badań na obecność w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, wykonywanych przez Służbę Więzienną. Pomimo przypadków kwestionowania wyników badań, Służba Więzienna odmawia ich weryfikacji za pomocą badań laboratoryjnych. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Wizytacja KMP Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku

23-24 maja przedstawiciele KMP przeprowadzili wizytację Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku. Placówka została pozytywnie oceniona przez wizytujących. Praca resocjalizacyjna z wychowankami oparta jest na zasadzie wspierania pozytywnych cech nieletnich oraz indywidulanym podejściu do każdego z nich. SOW oferuje wiele form twórczej resocjalizacji, m.in.: zajęcia cyrkowe, zajęcia z jeździectwa, treningi capoeira. Ponadto podejmowane są inicjatywy uczące wychowanków tolerancji wobec innych kultur [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik