Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 11-17 kwietnia 2016

Zmiany w funkcjonowaniu systemu dozoru elektronicznego od 15 kwietnia

System dozoru elektronicznego (SDE) pozwala na stałe, ale dyskretne kontrolowanie zachowania osoby skazanej: sąd wyznacza jej obowiązki i np. zgodnie z podanym harmonogramem osoba poddana kontroli musi np. przebywać w domu lub innym miejscu odbywania kary w ściśle określonych godzinach. Od 15 kwietnia wchodzą w życie zmiany, które pozwolą ponownie na stosowanie SDE w przypadku kary pozbawienia wolności, a nie tylko ograniczenia wolności [więcej].

O osobach z niepełnosprawnością intelektualną w zakładach karnych

Brak odpowiedniego przygotowania kadry więziennej do pracy z osadzonymi z niepełnosprawnością intelektualną to problem wielokrotnie sygnalizowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W odpowiedzi na ostatnie wystąpienie w tej sprawie Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej poinformował m.in. o programie szkolenia zawodowego funkcjonariuszy SW [więcej].

O opiece psychiatrycznej dla pozbawionych wolności

Więzienna służba zdrowia nie jest w stanie zapewnić natychmiastowego leczenia osobie bezwzględnie wymagającej hospitalizacji psychiatrycznej. Tymczasem rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 23 czerwca 2015 r. zobowiązuje do przyjmowania do jednostek penitencjarnych także osób w stanie zagrożenia życia. Z odpowiedzi Zastępcy Dyrektora Generalnego SW na wystąpienie RPO w tej sprawie wynika, że w trakcie prac legislacyjnych nie wzięto pod uwagę opinii przedstawionej przez Służbę Więzienną [więcej].

O warunkach sanitarnych w więzieniach

Aby zapewnić więźniom prawo do intymności, Służba Więzienna zabudowała 918 kącików sanitarnych – takiej informacji udzielił RPO Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Zabudowanie wszystkich kącików zajmie 4-5 lat [więcej].

O readaptacji społecznej skazanych

W wystąpieniu generalnym do ministra Zbigniewa Ziobro rzecznik praw obywatelskich zwrócił w lutym uwagę na sytuację skazanych, którzy po opuszczeniu murów więziennych, mogą nie radzić sobie na wolności. Dlatego tak ważna jest udzielana im pomoc: może ona znacząco przyczynić się do zapobieżenia ponownemu wejściu w konflikt z prawem, zwiększając tym samym poczucie bezpieczeństwa wszystkich obywateli. W odpowiedzi Minister Sprawiedliwości zgodził się, że pomoc w readaptacji byłych więźniów do życia na wolności to bardzo ważna rzecz. Podkreślił jednak, że nie jest to zadanie Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik