Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 10-15 maja 2016

NEWSLETTER 10-15 MAJA 2016

 

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

O nieletnich matkach w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych

Rzecznik od kilku lat zabiega o to, by nieletnie matki przebywające w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych mogły mieć stały kontakt ze swoimi dziećmi. W odpowiedzi z 21 kwietnia 2016 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka wskazała m.in., że sprawę udziału – w miarę możliwości – takiej nieletniej matki w opiece nad dzieckiem rozwiązuje system wspierania rodziny i pieczy zastępczej zawodowych specjalistycznych rodzin zastępczych. Natomiast intencją ustawodawcy nie było, by noworodki, niemowlęta i małe dzieci przebywały z nieletnimi matkami w Ośrodkach [więcej].

Udział skazanego w posiedzeniach sądu

Rzecznik badał sprawę z wniosku skazanego, który żalił się, że nie umożliwiono mu wzięcia udziału w posiedzeniu sądu apelacyjnego rozpatrującego jego zażalenie na postanowienie o nieudzieleniu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.  W opinii RPO nie można przyjąć, że wystarczająca dla realizacji prawa skazanego do udziału w posiedzeniu jest obecność na posiedzeniu jego obrońcy. Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości przedstawił swoje stanowisko, w którym w pełni podzielił pogląd Rzecznika w tej sprawie [więcej].

Pomoc postpenitencjarna

Obecnie znaczna grupa osób pozbawionych wolności jest wyłączona z korzystania z indywidualnych form pomocy udzielanej ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Tej formy wsparcia nie mogą otrzymać m.in. osoby, wobec których zastosowano środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z postulatem zmiany przepisów w tym zakresie [więcej].

Ponowna wizytacja w Ośrodku w Rejowcu

28 kwietnia 2016 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji (KMP) przeprowadzili ponowną wizytację w Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rejowcu (NMOW). Pierwsza wizytacja NMOW odbyła się 18 marca 2016 r. po tym, jak do Biura RPO wpłynął wniosek od osoby proszącej o interwencję w sprawie niewłaściwego traktowania nieletnich umieszczonych w Ośrodku (a także na podstawie niepokojących doniesień medialnych) [więcej].

Więzienna służba zdrowia

Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z postulatem ponownego rozważenia propozycji powołania międzyresortowego zespołu, który zajmie się wypracowaniem modelu funkcjonowania opieki medycznej dla osób pozbawionych wolności [więcej].

Prawa wyborcze pozbawionych wolności

Część osób pozbawionych wolności, mających formalnie pełnię praw wyborczych, w praktyce nie ma możliwości skutecznego udziału w wyborach samorządowych.  Sam fakt przebywania w zakładzie karnym czy areszcie śledczym nie może ograniczać praw wyborczych tych osób. Dlatego Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie zapewnienia realnego prawa wyborczego osobom pozbawionym wolności [więcej].

Krajowy Mechanizm Prewencji na warsztatach Rady Europy dla polskiej Policji

W Krakowie odbyły się warsztaty na temat traktowania osób zatrzymanych, metodologii przeprowadzania wizytacji w miejscach pozbawienia wolności, europejskiego systemu ochrony praw człowieka. Szkolenie zostało zorganizowane przez Radę Europy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie. W warsztatach udział wzięli m.in. przedstawiciele komend miejskich i powiatowych, w których umiejscowione są pomieszczenia dla osób zatrzymanych [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik