Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 1 - 9 maja 2016

NEWSLETTER 1 - 9 maja 2016

 

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Czy w polskich więzieniach karę odbywają osoby z niepełnosprawnością psychiczną lub intelektualną? – skutki działania RPO

W wyniku wniosku Rzecznika, Sąd Okręgowy w Gdańsku wznowił postępowanie w sprawie pana Patryka. Jest to jedna z osób, do której dotarli pracownicy Biura RPO. W toku badań ustalili, że w więzieniach przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które nigdy nie powinny były tam trafić [więcej].

Telefoniczny kontakt zatrzymanego z adwokatem

Zasady kontaktu z adwokatem bądź radcą prawnym dla wszystkich zatrzymanych powinny być jednolite, jasne i precyzyjne. Dotyczy to także uregulowania kontaktów telefonicznych zatrzymanego z adwokatem. W sytuacji zatrzymania podstawowe znaczenie ma przystępna informacja, przekazana przez funkcjonariuszy policji. Na te kwestie Rzecznik zwrócił uwagę Ministra Sprawiedliwości oraz Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka.

Wizyta RPO w Lublinie

"Rola RPO w demokratycznym państwie prawa" to tytuł wykładu, który dr Adam Bodnar wygłosił na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wizyty w stolicy województwa lubelskiego rzecznik spotkał się także funkcjonariuszami Policji, z którymi rozmawiał o konieczności zapobiegania przypadkom stosowania tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania osób pozbawionych wolności.

Zastępca RPO i pracownicy Zespołu do spraw Wykonywania Kar w Areszcie Śledczym w Łodzi

9 maja  dwaj pracownicy Zespołu do spraw Wykonywania Kar wraz z Zastępcą RPO Krzysztofem Olkowiczem przeprowadzili w Areszcie Śledczym w Łodzi badanie skarg, jakie wpłynęły do Biura RPO z tej jednostki penitencjarnej [więcej].

Status osoby chorej psychicznie w świetle polskiego prawa" - konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim

7 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „Status Osoby Chorej Psychicznie w świetle polskiego prawa”. Konferencja, organizowana przez Koło Naukowe Prawa Medycznego UJ, zgromadziła niezwykłe grono panelistów: psychiatrów, prawników – praktyków i wykładowców akademickich, studentów prawa, rzeczników praw pacjenta szpitali psychiatrycznych. Na sali obecni byli także pacjenci jednego ze szpitali psychiatrycznych w Krakowie wraz z wychowawczynią [więcej].

Osadzeni chorzy na zapalenie wątroby typu C

Rzecznik ponownie wystąpił do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie sytuacji osób pozbawionych wolności, chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C.  Zdaniem Rzecznika przekazane dotychczas informacje o leczeniu tej grupy osadzonych nie są wystarczające [więcej].

Kolejna kasacja RPO ws. umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym

Rzecznik wniósł kasację  w sprawie pana Stanisława, który po 8 latach został wypuszczony z zakładu psychiatrycznego. W uzasadnieniu decyzji o zwolnieniu sąd wskazał na pozytywną ocenę zdrowia psychicznego pacjenta oraz fakt, że zarzucany mu czyn przestał być przestępstwem, a stał się wykroczeniem  - chodziło o kradzież 7 paczek kawy. Mimo wypuszczenia pana Stanisława ze szpitala psychiatrycznego nadal prawomocne jest postanowienie sądu rejonowego o umieszczeniu go w tej placówce. RPO wniósł o uchylenie postanowienia i umorzenie postępowania [więcej].

Prawa osadzonych niebezpiecznych

29 kwietnia pracowniczka Biura RPO uczestniczyła  w Olsztyńskiej  Konferencji Penitencjarnej „Współczesne systemy penitencjarne” organizowanej przez Katedrę Międzynarodowego Prawa Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Koło Naukowe Międzynarodowej Polityki Penitencjarnej, poświęconej m.in. problematyce niepełnosprawnych intelektualnie w jednostkach penitencjarnych, osadzonych niebezpiecznych. Ewelina Brzostymowska z BRPO wygłosiła referat „Działalność RPO w kontekście osadzonych niebezpiecznych”.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka