Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności – newsletter 1-31 sierpnia 2019

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Oświadczenie RPO ws. monitoringu dotyczącego śmierci Dawida Kosteckiego (oświadczenie i zapis monitoringu)

Więźniowie skarżą się, że posiłki są im wydawane przez otwory w drzwiach cel mieszkalnych. RPO wiele razy wskazywał Służbie Więziennej, że przyjęcie takiej zasady wobec wszystkich osadzonych narusza ich godność. Posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi – chyba że na przeszkodzie stoją szczególne względy ochronne. (więcej)

NFZ nie refunduje świadczeń medycznych udzielanych pacjentom Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez zewnętrzne podmioty lecznicze. Rzecznik spytał o tę sprawę dyrektora Ośrodka w kontekście zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej jego pacjentom. (więcej)

Niemal 17 tys. zł kosztowało leczenie pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez pięć lat jego funkcjonowania. Jego budżet pozwalał na zaspokajanie wszelkich medycznych potrzeb pacjentów - poinformował RPO dyrektor KOZZD. (więcej)

Więźniowie z niektórych aresztów czy zakładów karnych nie mają możliwości noszenia latem lżejszych ubrań czy zabierania napojów na spacery. Część osadzonych podczas wizyt swych małych dzieci nie może im towarzyszyć w zabawie na sali widzeń – zabrania się im bowiem wstawać od stolika. Powodem zróżnicowania jest to, że nie wszystkie regulaminy jednostek penitencjarnych gwarantują pełnię praw osobom pozbawionym wolności. (więcej)

Rzecznik bada zgony Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia, do których doszło w polskich więzieniach w początkach sierpnia. (więcej)

Komitet ONZ Przeciwko Torturom ocenił Polskę. Wskazał m.in., że mimo zaleceń, do Kodeksu karnego nadal nie wprowadzono oddzielnego przestępstwa tortur a osoby pozbawione wolności wciąż nie mogą w praktyce korzystać z pomocy obrońcy już od chwili zatrzymania. (uwagi końcowe Komitetu)

Służba Więzienna jest przeciwna wydłużeniu do półtora roku terminu na złożenie wniosku o uznanie więźnia kończącego karę za stwarzającego zagrożenie dla innych osób. Dziś daje się na to osiem miesięcy. Według sędziów i RPO to nie wystarczy, aby biegli uzgodnili opinię w tak trudnej kwestii. (więcej)

Z kajdankami na rękach i nogach więzień w asyście policji szedł przez miasto na wizytę do lekarza. Poskarżył się on RPO na poniżające traktowanie. Rzecznik uznał taki sposób konwojowania za nieuzasadniony, zbyt dolegliwy i nieproporcjonalny do ewentualnego zagrożenia. W odpowiedzi Policja podtrzymuje, że decyzja o zastosowaniu tych kajdanek była  usprawiedliwiona i słuszna. (więcej)

Sposób oceny przeprowadzenia kontroli osobistej więźnia: Rzecznik przedstawił dodatkową opinię do nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik