PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
#PaństwoBezTortur. Policjanci winni nieludzkiego i poniżającego traktowania zatrzymanego – wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Kanciał przeciwko Polsce. (więcej)
Jak wygląda realizacja projektu zabudowy kącików sanitarnych i modernizacji więziennych łaźni? (więcej)
Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb bliskiej osoby, może się tuż przed wyjazdem dowiedzieć, że pojedzie tam nie tylko w konwoju, ale w odzieży więziennej i kajdankach. RPO podpowiada po raz kolejny, że warunki, na jakich więzień dostaje przepustkę losową, powinny być sprecyzowane od razu, w samej decyzji o zgodzie na przepustkę. (więcej)
Sprawa Agnieszki Pysz – jak wygląda pomoc psychologiczna dla więźnia po dramatycznej śmierci współosadzonego. RPO po raz kolejny występuje w tej sprawie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. (więcej)
Skazany nie dostał przepustki losowej na komunię córki, bo wcześniej nie wrócił z przerwy w odbywaniu kary. Dyrekcja aresztu rozważała udział skazanego w uroczystości pod konwojem funkcjonariuszy – od czego odstąpiono, by nie godzić w powagę ważnej dla dzieci chwili. RPO uznał skargę w tej sprawie za zasadną, bo decyzja o ewentualnym uczestnictwie w komunii córki w obecności funkcjonariuszy powinna należeć do osadzonego i jego rodziny. (więcej)
Służba Więzienna odpowiedziała RPO na wystąpienie ws. osób pozbawionych wolności, które są śmiertelnie chore, wymagają specjalistycznego leczenia lub też świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Wskazała, że może tylko wnosić o przerwę w karze osoby ciężko chorej, ale już nie o zawieszenie wykonania jej kary. (więcej)