Newsletter 8-21 listopada 2016
PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I REALIZACJA KONWENCJI ONZ
Sprawa pani Joanny z Zielonej Góry i jej prawa do opieki nad córeczką
Prawa rodzica z niepełnosprawnością do opieki nad dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na sygnał o kłopotach pani Joanny z Zielonej Góry tak samo, jak reaguje w podobnych przypadkach. Zgodnie z procedurą wypracowaną w Biurze RPO, kiedy pojawia się medialna informacja tak o skomplikowanej i trudnej sytuacji człowieka, na miejsce jedzie wysłannik RPO, zbiera informacje i rozpoczyna działania mające pomóc w rozwiązaniu sprawy. Pani Joanna jeździ na wózku, ma porażenie mózgowe. Sąd w Zielonej Górze po rozeznaniu sytuacji całej rodziny pani Joanny zdecydował, że jej 5-miesięczna córka powinna trafić do rodziny zastępczej, dopóki pani Joanna nie będzie miała właściwego wsparcia w opiece nad dzieckiem. Rzecznik podjął więc działania, by rodzina otrzymała odpowiednie wsparcie [więcej].
Chełm: Jak rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów?
Prawa opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Rodzice dorosłych dzieci z poważną niepełnosprawnością zgłosili na spotkaniu regionalnym RPO problem braku wsparcia dla nich w Chełmie. Lokalna społeczność zareagowała błyskawicznie rozpoczynając prace nad rozwiązaniem problemu. 16 listopada przedstawiciele władz Chełma, mieszkańcy miasta oraz eksperci spotkali się, by porozmawiać o dotychczasowych efektach prac. To przykład analogicznego działania RPO jak w sprawie pani Joanny z Zielonej Góry [więcej].
Poznań. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów uwzględnia postulaty Rzecznika
Efekt mediacji RPO w Poznaniu. 8 listopada do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Uwzględnia postulaty Rzecznika dotyczące rozwiązania problemów wywołanych reprywatyzacją kamienic. Te postulaty zostały wypracowane na wspólnych spotkaniach RPO, władz Poznania i stowarzyszenia lokatorów. [więcej].
Jak sprawić, by centra powiadamiania ratunkowego były dostępne dla osób niesłyszących?
Na postawie olsztyńskich doświadczeń, uczestnicy spotkania w Biurze RPO zastanawiali się, jak sprawić by rozwiązania ułatwiające osobom niesłyszącym kontakt ze służbami ratunkowymi zostały wprowadzone także w innych polskich miastach [więcej].
Prawo opiekuna osoby dorosłej z niepełnosprawnością do świadczenia pielęgnacyjnego
Pomimo tego, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami nie został jeszcze wykonany, mogą oni dochodzić spraw przed sądami. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich w jednej z takich spraw [więcej].
Urzędy administracji publicznej nie są dostępne dla osób niesłyszących
Z informacji napływających do Biura Rzecznika wynika, że w przypadku osób głuchych blisko jedna czwarta urzędów nie wywiązuje się z obowiązków narzucanych przez ustawę o języku migowym, jeśli chodzi o osoby głuchoniewidome liczba ta rośnie do trzech czwartych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych [więcej].
Zobowiązania państwa wobec pacjentów cierpiących na choroby rzadkie
Jakie działania na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi podejmuje resort zdrowia oraz kiedy planowane jest wdrożenie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich? To kwestie, o które RPO zapytał w liście do Ministra Zdrowia [więcej].
Nagrody im. doktora Macieja Lisa dla Lidii Lempart
16 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. doktora Macieja Lisa Lidii Lempart za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie [więcej].