Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób z niepełnosprawnościami i realizacja Konwencji ONZ - newsletter 2-31 lipca 2018 r.

PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I REALIZACJA KONWENCJI ONZ

Nauczanie indywidualne tylko w domu. Taka zmiana przez władze sposobu organizacji nauczania indywidualnego dla dzieci z  niepełnosprawnościami, może być dodatkowym problemem i dla nich, i dla ich rodzin. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do MEN. (więcej)

RPO spytał prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przygotowania do realizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie od lipca 2018 r.  Mimo korzystnych rozwiązań ustawowych, osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć faktycznie ograniczony dostęp do świadczeń – uważa rzecznik. (więcej)

Ubezwłasnowolnienie powinno być zastąpione systemem wspieranego podejmowania decyzji – napisał RPO senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która pracuje nad petycją, by podjąć inicjatywę ustawodawczą w celu zniesienia ubezwłasnowolnienia. (więcej)

Mężczyzna z niepełnosprawnością został warunkowo wpuszczony do Sejmu; jest bowiem na liście wspierających protest osób z niepełnosprawnościami i obejmuje go „specjalna procedura”. W związku z protestem wydano zakazy i utrudnienia w dostępie do Sejmu. To pogwałcenie konstytucyjnego prawa wstępu na posiedzenia kolegialnych władz pochodzących z powszechnych wyborów – uznał RPO. (więcej)

Sędzia z niepełnosprawnością powinien mieć prawo do obniżenia obowiązującego go wymiaru zadań, tak jak inne osoby z niepełnosprawnościami - uważa RPO. Możliwości takiej nie widzi Ministerstwo Sprawiedliwości - w przeciwieństwie do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. (więcej)

Międzyresortowy zespół miał przygotować projekt umieszczania skazanych chorujących psychicznie, którym sąd udzieliłby przerwy w karze, w odpowiednio zabezpieczonym szpitalu psychiatrycznym. Rzecznik spytał o efekty działań zespołu, o którym w 2017 r. informowały resorty zdrowia i sprawiedliwości. (więcej)

Matka opiekująca się dorosłym synem z niepełnosprawnością nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego (dziś to 1477 zł), bo pobiera wcześniejszą emeryturę (854 zł). Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną kobiety, do której przyłączył się RPO, wnosząc o prokonstytucyjną wykładnię przepisów. NSA uznał, że nie jest uprawniony do takiej  wykładni. Ocenił też, że nie naruszono konstytucyjnych praw skarżącej do wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, bo ma ona zapewniony dochód. (więcej)

Pani Halina opiekująca się matką z niepełnosprawnością ma dostać 1406 zł świadczenia pielęgnacyjnego za 10 dodatkowych miesięcy. Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Gorzowie Wlkp. w sprawie, do której przystąpił RPO. (więcej)

Po interwencjach Biura RPO i posła Sławomira Piechoty we Wrocławiu przybył lokal wyborczy dostosowany do osób z  niepełnosprawnościami (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski