Newsletter 11 lipca – 28 sierpnia 2017
PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I REALIZACJA KONWENCJI ONZ
Rzecznik wytoczył powództwo na rzecz osoby niewidomej, której odmówiono wizyty w gabinecie okulistycznym z powodu korzystania przez nią z pomocy psa przewodnika. Sąd uwzględnił argumenty RPO i zasądził zadośćuczynienie z tytułu naruszenia praw pacjenta [więcej].
RPO wsparł przed sądem matkę niepełnosprawnego dziecka. Chodziło o zasady dofinansowania dowozu dziecka do szkoły
Gmina Kraków twierdziła, że zwrot kosztów transportu dotyczy tylko przejazdu z dzieckiem do i ze szkoły. Zdaniem RPO, odnosi się to także do powrotu rodzica po dowiezieniu dziecka i przyjazdu do szkoły po jego odbiór. Te koszty rodzic ponosi w związku z dowozem dziecka do szkoły, a intencją ustawodawcy było ułatwienie uczniom z niepełnosprawnościami realnego dostępu do edukacji [więcej].
Sprawa pana Grzegorza w Trybunale Konstytucyjnym: dlaczego przepisy każą ujawniać przyczynę niepełnosprawności na orzeczeniu?
RPO zgłosił udział w postępowaniu przed TK w sprawie ze skargi konstytucyjnej pana Grzegorza. W 2015 r. mężczyzna dostał orzeczenie o niepełnosprawności z symbolem O2-P, który oznacza chorobę psychiczną. Pan Grzegorz uważa, że tego typu oznaczenie jest piętnujące. Zdaniem RPO stosowanie takich oznaczeń może naruszać prawo do prywatności [więcej].
Czy małżonek częściowo ubezwłasnowolniony ma zdolność procesową w procesie o rozwód? RPO przystąpił do postępowania przed Sądem Najwyższym [więcej].