PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I REALIZACJA KONWENCJI ONZ
Rząd ma pełną świadomość trudnej sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz odpowiedział na wystąpienie RPO w sprawie zapewnienia wsparcia tym osobom . Według ministra istotne elementy Założeń Nowego Systemu Wsparcia „Za niezależnym życiem", przyjętych przez III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, znajdą się w tworzonej Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nie przedstawił jednak szczegółów.(więcej)
RPO proponuje rządowi pomoc swej Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością w pracach nad zapowiadanym stworzeniem spójnego systemu orzekania o niepełnosprawności. (więcej)
Rzecznik upomina się w resorcie pracy o odpowiednią pomoc dla osób z niepełnosprawnościami w znalezieniu pracy na otwartym rynku (więcej)
Rozporządzenie przewidujące ujawnianie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny jest niekonstytucyjne, bo zakres ujawniania wrażliwych danych o zdrowiu może ustanawiać tylko ustawa – orzekł Trybunał Konstytucyjny, uwzględniając skargę konstytucyjną obywatela, do której przyłączył się RPO. (więcej)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił na wniosek RPO decyzje obciążające pensjonariusza domu pomocy społecznej kosztami pobytu za kilka miesięcy - kiedy już w nim nie przebywał (więcej)
Rzecznik chce zmiany przepisu Kodeksu postępowania karnego dyskryminującego osoby niepoczytalne. Głosi on, że sąd uniewinnia oskarżonego np. wobec niepopełnienia przestępstwa lub braku jego cech przestępstwa - jeśli jednak oskarżony jest niepoczytalny, sąd jedynie sprawę umarza. (więcej)