PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o upublicznienie raportu z wizyty w Polsce Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom z maja 2017 r. Zdaniem rzecznika Polska powinna być wśród państw automatycznie publikujących te raporty. Bądźmy liderem w zapobieganiu torturom. (więcej)
Dyrektor ośrodka w Gostyninie odpowiedział na rekomendacje ekspertów RPO ws. praw przebywających w nim osób. Wskazał m.in., że listy do nich nie są sprawdzane pod kątem treści, lecz możliwości przemycania narkotyków lub niebezpiecznych przedmiotów. (więcej)
Osoby zatrzymywane przez policję dostają pierwszy posiłek po kilkunastu godzinach od chwili zatrzymania; niezapewniane są im też napoje. Rzecznik apeluje do premiera o zmianę prawa. (więcej)
Grupa robocza ONZ ds. arbitralnego pozbawienia wolności uznała, że oskarżony o szpiegostwo Mateusz P. został aresztowany z powodu korzystania z prawa do wolności wypowiedzi. Wniosła m.in. o zwolnienie go z aresztu. RPO pyta szefów MSZ i resortu sprawiedliwości, dlaczego rząd nie odpowiedział na zarzuty grupy. (więcej)
Rzecznik stwierdził naruszenie praw obywatelki Ukrainy zatrzymanej przez policję. (więcej)
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wizytował pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia przy Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku (więcej)