Newsletter 29 sierpnia – 18 września 2017
PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
Historie ludzi. Z jakimi sprawami ludzie przychodzą do Rzecznika. Wystąpienie Adama Bodnara przed Sejmem
Tegoroczna informacja RPO o działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2016 była inna niż do tej pory. Rzecznik mówił przede wszystkim o historiach, z jakimi zgłaszają się do niego ludzie, i o tym, co sam widzi i słyszy podróżując i spotykając się z ludźmi w całym kraju. Potem pokazywał, jak można te problemy rozwiązywać. Podkreślał znaczenie współpracy, dialogu i konsultacji. Oraz tego, że państwo nie powinno przegapiać niczyjej krzywdy. Sejm informację tę przyjął.
Przed posiedzeniem plenarnym z informacją roczną RPO zapoznali się również członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka [więcej].
Prokuratura o śledztwie po śmierci Igora Stachowiaka, który był torturowany przez policjantów w komisariacie we Wrocławiu [więcej]. RPO wystąpił też w sprawie zatrzymania przez Policję świadka interwencji na wrocławskim rynku [więcej].
X debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Zielonej Górze [więcej].
Problemy interpretacyjne w sprawach o odszkodowania za szkody spowodowane pozbawieniem wolności
Do RPO wpływają wnioski obywateli wskazujące, że na podstawie obowiązujących przepisów nie jest możliwe w sposób jednoznaczny ustalenie momentu, od którego naliczane są odsetki od odszkodowania/zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie bądź zatrzymanie. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie możliwości zainicjowania stosownych zmian legislacyjnych [więcej].
Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w sprawie zasad postępowania w przypadku wystąpienia tzw. zdarzenia nadzwyczajnego
Chodzi o m.in. o to, by wszystkie ujawnione przypadki były niezwłocznie zgłaszane, a meldunek o zdarzeniu zawierał jego rzetelny opis i informacje istotne dla jego wstępnej oceny [więcej].