Newsletter 27 września – 25 października 2016
PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI
Komisja Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji rozpoczęła działalność
18 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji. Rzecznik powołał w jej skład specjalistów, którzy na co dzień zajmują się prawami osób pozbawionych wolności. Wśród nich znaleźli się m.in. prawnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, funkcjonariusze służb mundurowych, lekarze [więcej].
Debaty Regionalne Krajowego Mechanizmu Prewencji
Policjanci, pracownicy sądów, przedstawiciele domów pomocy społecznej, izb wytrzeźwień, szpitali psychiatrycznych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, aresztów śledczych, zakładów karnych i Żandarmerii Wojskowej spotkali się z przedstawicielami RPO, by porozmawiać o najważniejszych problemach dotyczących praw osób, które przebywają w miejscach pobawienia wolności. Pierwsza tego typu debata odbyła się w Katowicach [więcej] a druga w Gdańsku [więcej].
Prawa więźniów do badań
W niektórych jednostkach penitencjarnych o tym, czy skazany zostanie poddany testom na obecność wirusa HIV i HCV, decyduje dyrektor zakładu po zasięgnięciu opinii specjalisty. W ocenie Rzecznika wymóg składania prośby o wykonanie takich badań do kierownika więzienia narusza prawo pacjenta do zachowania tajemnicy o swoim stanie zdrowia [więcej].
Spotkanie z Zygmuntem Miernikiem
Zastępca RPO Krzysztof Olkowicz spotkał się w zakładzie karnym z Zygmuntem Miernikiem, który odbywa karę 10 miesięcy pozbawienia wolności za naruszenie nietykalności sędziego (rzucenie w niego tortem w czasie procesu Czesława Kiszczaka). Poinformował go o decyzji RPO dotyczącej złożenia kasacji w tej sprawie [więcej].
X Seminarium Warszawskie
O problemach osób z niepełnosprawnościami fizycznymi oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie, które przebywają w więziach mówili pracownicy Biura RPO podczas X Seminarium Warszawskiego [więcej].