Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 26 października - 28 listopada 2016 r.

Newsletter 26 października – 28 listopada 2016

 

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

III Debata Regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji

- Chcemy rozmawiać o tym jak zapobiegać nieludzkiemu traktowaniu osób pozbawionych wolności, ale też o tym, jakie są dobre praktyki i jak sprawić, aby było ich jak najwięcej – mówił zastępca RPO Krzysztof Olkowicz otwierając III Debatę Regionalną Krajowego Mechanizmu Prewencji, która tym razem odbyła się w Lublinie [więcej].

Trybunał w sprawie tzw. ustawy o bestiach

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, jest zgodna z Konstytucją. Tylko jeden z zaskarżonych przepisów, dotyczący zasięgania opinii psychiatrycznej, został uznany za niekonstytucyjny [więcej].

Czy aresztowany może kontaktować się telefonicznie ze swoim obrońcą?

Do Biura RPO wpływają wnioski osób tymczasowo aresztowanych, które nie otrzymują zgody na korzystanie z aparatu telefonicznego w celu skontaktowania się z obrońcą. Rzecznik zwrócił się do Ministra prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Nielegalna praca więźniów? Sprawa wyjaśniona dzięki działaniom Rzecznika

Na podstawie informacji prasowych Rzecznik zajął się sprawą wykorzystywania skazanych z jednostek penitencjarnych okręgu łódzkiego do wykonywania bezpłatnej pracy na rzecz prywatnej firmy. O tym, co udało się ustalić w tej sprawie można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

Osadzeni powinni otrzymywać potwierdzenie odbioru korespondencji kierowanej do dyrektorów jednostek penitencjarnych

Osoby pozbawione wolności wielokrotnie sygnalizowały, że skargi, prośby i wnioski składane na piśmie do dyrektorów jednostek penitencjarnych nie docierają do adresatów. Służba Więzienna nie prowadzi rejestrów korespondencji wewnętrznej, nie wydaje też osadzonym potwierdzeń odbioru. Rzecznik zwrócił się do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o zajęcie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Korzystanie przez osadzonych z aparatów telefonicznych

Do Biura RPO nadal wpływają skargi od więźniów dotyczące korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych. Zarzuty odnoszą się m.in. do wygórowanych cen za realizację połączeń, braku możliwości wykonywania połączeń na numery zaczynające się od 0-800 oraz na koszt rozmówcy. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej [więcej].

Raport na temat praw podejrzanych i oskarżonych w Unii Europejskiej

Co się dzieje, kiedy człowiek ma kłopoty z prawem w kraju Unii Europejskiej, którego języka nie zna? Jak ma się dowiedzieć o przysługujących mu prawach, jak skorzystać z prawa do obrony? Jak ta sytuacja wygląda w przypadku cudzoziemców w Polsce? O tym, można przeczytać w ostatnim raporcie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej [więcej].

80-letni oskarżony, którego stan zdrowia był bardzo poważny, został zwolniony z aresztu

Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu badał  warunki odbywania kary pozbawienia wolności przez osoby, które ukończyły 75 lat. W czasie jednej z wizyt w areszcie śledczym zbadano sprawę 80-letniego mężczyzny, który zgłaszał dolegliwości bólowe i choroby. Po upływie miesiąca mężczyzna trafił do szpitala przy jednym z zakładów karnych. Na skutek wystąpienia Rzecznika zwolniono osadzonego z aresztu [więcej].

 

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka