Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - Newsletter 12 maja-8 czerwca 2018 r.

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Państwo bez tortur jest możliwe. Wymaga to zmian w prawie, m.in. dostępności do obrońcy od chwili zatrzymania i wpisania przestępstwa tortur do Kodeksu karnego – mówił Adam Bodnar, otwierając debatę „Okrągły Stół: Państwo bez tortur?”. Zorganizowano ją w Biurze RPO we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Europie. Rzecznik przeprowadzi szeroko zakrojoną kampanię społeczną przeciw torturom.  (więcej)

Sprawa Tomasza Komendy powinna stać się poważnym impulsem dla władz do podjęcia działań zabezpieczających obywateli przed ryzykiem tortur w celu uzyskania przez przesłuchujących przyznania się do winy – głosi oświadczenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (więcej)

Na prośbę RPO Biuro  Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE przedstawiło opinię prawną dotyczącą definicji tortur, bezwzględnego zakazu ich stosowania w polskim ustawodawstwie oraz wpisania ich karalności do Kk (więcej)

RPO chce  doprecyzowania przepisów dotyczących osób skazanych za najcięższe przestępstwa seksualne, które trafiają do ośrodka w Gostyninie (więcej)

Rzecznik dopomina się o ustawowe prawo pozbawionych wolności do korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych w więzieniach (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski