Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 1-30 listopada 2018 r.

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

JAK SAMEMU SPRAWDZIĆ, CO ROBI RPO?

  • Co robi w sprawach, którymi interesuje się opinia publiczna?
  • Jak widzi stan przestrzegania poszczególnych praw i wolności zapisanych w Konstytucji?
  • Jakie ma możliwości pomocy?

Strona Rzecznika rpo.gov.pl przechodzi teraz przebudowę. Liczymy, że dzięki niej łatwiej będzie znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dziś zwracamy Państwa uwagę na DWIE nowe funkcjonalności naszej strony:

NASZE PRAWA: to wykaz praw i wolności zapisanych w Konstytucji z linkami do tego, jak wygląda realizacja tych praw (artykuł po artykule, tak jak w Informacji rocznej RPO, tylko że na bieżąco)

SPRAWY RPO: tu można przeszukiwać informacje tematycznie, wedle artykułów Konstytucji lub typów działań RPO (można te kategorie łączyć)

II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. Trwa rejestracja na II Kongres Praw Obywatelskich w dniach 14-15 grudnia 2018 r. Zgłosiło się już ponad 500 osób, dyskusja zapowiada się wyśmienicie  (PORTAL KONGRESU) (ZAREJESTRUJ SIĘ)

Rzecznik upominał się o zagwarantowanie każdemu podejrzanemu prawa do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Resort sprawiedliwości odpowiedział, że polskie przepisy są zgodne z dyrektywą UE o prawie każdego podejrzanego do kontaktu z adwokatem i nie będzie zmian prawa w tym zakresie. (więcej)

W jednym z aresztów w pokoju do widzeń bez osoby dozorującej zamontowano kamery monitoringu, w innym wyjęto zaś drzwi. W ocenie RPO przeczy to intencji ustawodawcy, który w formie nagrody chciał zapewnić skazanym większą swobodę i szerszy zakres prywatności. Rzecznik prosi dyrektora generalnego Służby Więziennej o wyeliminowanie tych nieprawidłowości. (więcej)

Dlaczego więzień poruszający się na wózku ma spędzać czas tylko w celi mieszkalnej? RPO o dostosowaniu jednostek penitencjarnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

Mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną został skazany za kradzież 270 zł – bez przeprowadzania rozprawy i bez zapewnienia mu obrońcy. Wobec rażącego naruszenia prawa, RPO złożył kasację do Sądu Najwyższego. (więcej)

Resort zdrowia nie ureguluje sprawy intymnych spotkań sprawców przestępstw przebywających w szpitalach psychiatrycznych – wynika z odpowiedzi ministra na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)

Rzecznik przygotował porównanie ośrodków dla osób stwarzających zagrożenie w Niemczech i Polsce. Problem z takimi osobami występuje przecież także w innych krajach, można go jednak rozwiązać lepiej, zachowując godność tych ludzi. (więcej)

RPO: przepisy o badaniach więźniów na obecność środków odurzających wymagają zmian. (więcej)

Rzecznik do dyrektora Służby Więziennej: umieszczanie więźniów w kilkunastoosobowych celach to niehumanitarne traktowanie. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik