Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości – newsletter 7-31 stycznia 2019

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

30 przykładów spraw „mowy nienawiści”, w których działania prokuratury budzą wątpliwości. (więcej)

Seksistowski język w debacie o transparentności działań władzy publicznej. Oświadczenie RPO – niezależnego organu ds. równego traktowania. (więcej)

Kolejna interwencja RPO w sprawie mieszkań wyłudzanych za pożyczki. (więcej)

Klauzula sumienia – opinia RPO do senackiego projektu zmian. (więcej)

Osoby w kryzysie bezdomności będą mogły brać udział w wyborach. Po interwencji Rzecznika MSWiA odpowiada, że rząd skończył już prace nad zmianami prawa i weszły one w życie 12 grudnia 2018 r. (więcej)

Podczas zajęć profilaktycznych w szkole podstawowej policjantka w reakcji na nieodpowiednie – jej zdaniem – zachowanie uczniów, zażądała podania ich danych osobowych oraz rodziców. Groziła wpisaniem dzieci do Krajowego Rejestru Karnego. RPO poprosił komendanta o wyjaśnienia. (więcej)

Dopuszczalność zatrzymania osoby czasowo przebywającej w Polsce, obwinionej o wykroczenie zagrożone wyłącznie grzywną, jest niekonstytucyjna – uznał Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest zgodny ze stanowiskiem Rzecznika. (więcej)

W polskich sądach brakuje ponad 700 sędziów. Zdaniem RPO takie braki (7 proc. ogółu) mają wpływ na przewlekłość rozstrzygania spraw ludzi. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o uruchomieniu obsadzania tych wakatów. (więcej)

Pan Ryszard ma szansę na odszkodowanie za niesłuszny areszt. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i nakazał sądowi odwoławczemu ponowne zbadanie sprawy. (więcej)

Jedna z uczestniczek „stłuczki” nie mogła zaskarżyć wyroku wobec drugiej. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i sprawa zostanie zbadana ponownie. (więcej)

Zróżnicowanie opłat za parkowanie w Krakowie. WSA uznał skargę Rzecznika. (więcej)

Propozycja przesłuchiwania świadków w procesie karnym pod nieobecność oskarżonego lub obrońcy jest sprzeczna z prawem do obrony – to jedna z uwag RPO do projektu zmian Kodeksu postępowania karnego. (więcej)

Czy liczba zabójstw to informacja publiczna, którą policja ma udostępnić? RPO ma wątpliwości wobec odmowy komendy policji i prosi o wyjaśnienia. (więcej)

Prezes NBP nie ujawnił opinii o kandydatach na prezesów banków. Rzecznik zaskarżył te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. (więcej)

Adam Bodnar w cyklu spotkań regionalnych z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, Łazisk Górnych i Mikołowa. Znaleźli się w pułapce, bo otaczające ich domy liczne zakłady przemysłowe zatruwają środowisko w sposób, za który trudno przypisać indywidualną odpowiedzialność. Dlatego administracja nie radzi sobie z problemem, a ludzie skazani są na życie w bardzo zdewastowanym otoczeniu. (PEŁNE RELACJE ZE SPOTKAŃ REGIONALNYCH RPO)

Najbliżsi osoby zmarłej muszą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury o jej ekshumacji, gdy uznają, że narusza to kult zmarłych – uważa Rzecznik, który wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)

Ludzie nadal skarżą się na długotrwałość postępowań o świadczenia rodzinne i świadczenia wychowawcze, objęte przepisami UE. Od 1 stycznia 2018 r. sprawy te przekazano wojewodom, nie usunęło to jednak wcześniejszych zaległości. (więcej)

Obywatele powinni móc ubiegać się w trybie karnym o odszkodowania od państwa za niesłuszne przedstawienie zarzutów oraz niesłuszne oskarżenie. RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie odpowiedniej zmiany Kodeksu postępowania karnego. (więcej)

Obywatele skarżą się na opodatkowanie odsetek wypłacanych za opóźnienie w sytuacji,  gdy należność główna jest zwolniona z podatku. Chodzi np. o dzieci, którym przez lata nie wypłacano alimentów czy też ofiary wypadków komunikacyjnych. Rzecznik prosi ministra finansów o zmianę przepisów. (więcej)

Rzecznik interweniuje na rzecz poszkodowanych w aferze Getback S.A. (więcej)

Pan Jan otrzymał przedsądowe wezwanie do zapłaty związane z członkostwem w spółce wodnej. Tymczasem nie jest on właścicielem gruntów, nigdy nie należał do spółki wodnej i nie zlecał prowadzenia jakichkolwiek prac. Po interwencji Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu został skreślony z listy członków spółki wodnej, a jego zadłużenie - anulowane. (więcej)

Korzystny wyrok NSA w sprawie wygaśnięcia stosunku służbowego funkcjonariuszki celnej. Do sprawy przyłączył się Rzecznik. (więcej)

Jak skutecznie walczyć z mobbingiem i dyskryminacją w służbach mundurowych. Debata u RPO. (relacja z wydarzenia)

Wyniki kontroli inspekcji pracy wysyłania polskich pracowników do Holandii. (więcej)

Sąd skazał oskarżonego o oszustwo bez zbadania, czy nie toczy się przeciw niemu sprawa o ten sam czyn – choć mógł to sprawdzić. Tymczasem gdzie indziej trwało wszczęte wcześniej postępowanie karne o to samo przestępstwo. Dlatego RPO złożył kasację w tej sprawie, którą uwzględnił Sąd Najwyższy. (więcej)

Dwie skargi nadzwyczajne RPO w sprawie karania więzieniem – w obronie Konstytucji. (więcej)

Zwrot „ukraińscy nacjonaliści” z ustawy o IPN, która wprowadziła karalność zaprzeczania ich zbrodni, jest niekonstytucyjny jako nieokreślony – orzekł Trybunał Konstytucyjny. RPO przedstawił w tej sprawie swoje stanowisko. (więcej)

Przesłuchanie sędziego Włodzimierza Brazewicza – interwencja RPO u rzecznika dyscyplinarnego. (więcej)

Dyscyplinarne kłopoty prokuratorów – trzy interwencje Rzecznika. (więcej)

Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż analizuje badanie spraw o przemoc w rodzinie przez sędziów rodzinnych – wynika z odpowiedzi dla RPO. (więcej)

Interwencja w sprawie antysemickich napisów w Kalwarii Zebrzydowskiej. (więcej)

Rzecznik pisze do TK: ubezwłasnowolnienie całkowite jest niekonstytucyjne. (więcej)

Od 4 marca sądy będą kontrolować decyzje konsulów w sprawach odmowy wydania, unieważnienia lub cofnięcia wiz Schengen. Rzecznik wiele razy wskazywał, że cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej trzeba zapewnić prawo do sądu. (więcej)

Osoby chorujące psychicznie powinny trafiać z więzień do szpitali. RPO ponownie interweniuje w tej sprawie u ministra sprawiedliwości. (więcej)

Kolejna skarga nadzwyczajna do SN. W sprawie sprzed 20 lat sąd dwukrotnie i rozbieżnie rozstrzygnął, kto nabywa spadek.(więcej)

RPO kwestionuje zgodę sądów na ekstradycję obywatela Ukrainy do Rosji. (więcej)

Pani Elżbiecie odmówiono lokalu komunalnego, argumentując że jest właścicielką połowy domu – gdzie mieszka jej były mąż, który się nad nią znęcał – i dwóch nieruchomości rolnych. Przegrała w sądzie mimo poparcia RPO (więcej)

W Zbąszyniu nie wolno wchodzić z psami do parków i innych obiektów publicznych, bo tak postanowiła rada gminy. RPO skarży jej uchwałę do sądu administracyjnego. (więcej)

Ludzie mieli zapłacić  kilkadziesiąt tysięcy podatku od nieruchomości, choć  ziemię ich użytkuje (i czerpie korzyści) kopalnia. Sprawa trafiła aż do NSA, który przychylił się do argumentów RPO i podatników uratował. (więcej)

Przemoc domowa. RPO przedstawił premierowi propozycje zmian w prawie, by lepiej chronić ofiary, a sprawców edukować. (więcej)

Dzieci są przemęczone i zniechęcone do zajęć szkolnych. Nie są w stanie wypocząć, nie rozwijają swoich pasji. To skutki przeciążenia pracami domowymi, które rodzice opisują w skargach do Rzecznika. RPO apeluje do Minister Edukacji o wytyczne dla nauczycieli w tej kwestii. (więcej)

Pięć propozycji zmian w traktowaniu więźniów chorujących psychicznie – wystąpienie RPO do premiera. (więcej)

Domaganie się od Sopotu zwrotu pieniędzy dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami budzi zasadnicze wątpliwości RPO. (więcej)

Rzecznik domaga się wyjaśnień, dlaczego rząd wycofał się z planów stworzenia sieci specjalistycznych placówek dziennej opieki dla dorosłych osób z autyzmem. Petycję wskazującą na konieczność wyodrębnienia takich placówek podpisało już 83 tys. osób. Rzecznik zwrócił się do Minister Rodziny i Pracy o odpowiednią zmianę przepisów. (więcej)

Dyskryminacja ze względu na wyznanie w miejscu pracy może dotyczyć zarówno przedstawicieli mniejszości religijnych, jak i dominującej większości.  Równe traktowanie w pracy ze względu na wyznanie – nowa analiza i zalecenia RPO. (więcej)

Uczniowie dostali zadanie z WOS złożenia wniosków o dostęp do informacji publicznej. Złożyli ich siedem do policji, która uznała, że to dezorganizuje jej pracę. Komendant rejonowy policji odpowiedział na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)

Ekipa filmowa nie została wpuszczona do Sejmu, bo nie działała „z upoważnienia redakcji”. Jeśli tak stanowią sejmowe przepisy, to trzeba je zmienić – napisał RPO do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. (więcej)

Ośrodek w Gostyninie został uznany za zakład psychiatryczny, gdzie możliwa jest obserwacja psychiatryczna osób, które mogłyby stwarzać zagrożenie. Rzecznik napisał w tej sprawie do Ministra Zdrowia, argumentując m.in., że jest to sprzeczne z celem ośrodka, jakim jest terapia osób już w nim umieszczonych. (więcej)

Zabezpieczenie roszczeń jako instytucja prawa cywilnego nie może być podstawą umieszczenia w ośrodku w Gostyninie osoby, wobec której trwa postępowanie o uznanie za stwarzającą zagrożenie. Uznał tak Sąd Najwyższy po zbadaniu pytania prawnego w sprawie, w której stanowisko przedstawił RPO. (więcej)

Emerytura dla rodzica czwórki dzieci: ojcowie traktowani nierówno – przestrzega RPO przed debatą w Sejmie. (więcej)

Kontakty rodzica z dzieckiem. Rodzice mają rozbieżne oczekiwania wobec kuratora sądowego, który uczestniczy w spotkaniach z dzieckiem. RPO zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o uzupełnienie i doprecyzowanie przepisów. (więcej)

Uprawnienia pracowników ochrony do kontroli osób wchodzących do sądów wciąż nie są określone ustawowo. Wobec ustawicznego braku odpowiedzi od Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie, RPO zwrócił się o interwencję do premiera. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik