NEWSLETTER 6-13 CZERWCA 2016
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Oświadczenie RPO w związku z aktem terroru i nienawiści w Orlando
W związku z tragicznym w skutkach akcie terroru w Orlando Adam Bodnar i Sylwia Spurek wydali wspólne oświadczenie, w którym apelują o zwiększenie ochrony prawnej ofiar przestępstw o charakterze dyskryminacyjnym. Rzecznik złożył również na ręce Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki wyrazy współczucia rodzinom ofiar [oświadczenie RPO].
Sprawa przepisów o inwigilacji obywateli
W związku z opinią Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o policji (tzw. ustawy inwigilacyjnej) Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina swoje stanowisko w sprawie tych przepisów (a także tych, które zostały przyjęte później, a dotyczą wzmocnienia kompetencji służb specjalnych i politycznego nadzoru nad prokuraturą) [Informacje i dokumenty RPO].
Obywatelskie wysłuchanie publiczne ws. ustawy antyterrorystycznej
- Hasło walki z terroryzmem nie może jednocześnie oznaczać nieuzasadnionej i nieproporcjonalnej ingerencji w prawa i wolności człowieka – zarówno obywateli RP, jak i cudzoziemców znajdujących się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej. I z tego punktu widzenia rządowy projekt budzi poważne wątpliwości – mówiła dr hab. Agnieszka Grzelak, zastępczyni dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO, podczas obywatelskiego wysłuchania publicznego dotyczącego ustawy o działaniach antyterrorystycznych [więcej, w tym cały tekst opinii RPO o projekcie].
Przepisy w sprawie egzaminów na prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnością niekonstytucyjne. Wyrok TK mający wpływ na sprawy codzienne.
- Na ustawodawcy ciąży obowiązek wprowadzenia regulacji zapewniających osobom niepełnosprawnym przynajmniej minimalny, a zarazem efektywny poziom pomocy władz publicznych w zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami – stwierdził Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osoby z niepełnosprawnościami (obowiązek dostarczenia przez osobę niepełnosprawną pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu) [więcej].
Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej w TK – stanowisko RPO ws. wniosku grupy posłów
Trybunał Konstytucyjny połączył wnioski Rzecznika Praw Obywatelskich i grupy posłów dotyczące nowelizacji ustawy o służbie cywilnej do łącznego rozpoznania pod sygnaturą K 6/16. 30 maja br. Rzecznik skierował do Trybunału pismo procesowe, w którym odniósł się do zarzutów grupy posłów, które nie są zbieżne z uwagami, zawartymi we wniosku RPO z 1 lutego br. [więcej].
Informacja o manifestacjach ONR i Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku
Rzecznik Praw Obywatelskich przygotował informację na temat manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Młodzieży Wszechpolskiej, zorganizowanych w Białymstoku 16 kwietnia 2016 r. Informacja powstała na podstawie dokumentów udostępnionych RPO przez Komendanta Miejskiego Policji oraz Dyrektora Biura Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, a także wyjaśnień udzielonych przez Prokuratora Okręgowego w Białymstoku i Rektora Politechniki Białostockiej. Wykorzystano też dostępne materiały prasowe [więcej].
Panel ekspercki na Uniwersytecie Europejskim Viadrina „Uchodźcy - między szansą a kryzysem"
- To moment, by przypomnieć sobie w Europie, po co zbudowaliśmy system ochrony praw i wolności jednostki, jak sami doświadczaliśmy łamania praw, jak wzmacniać edukację w tej dziedzinie. Bo wtedy wzrośnie szansa na większą wrażliwość na potrzeby innego człowieka – powiedział Adam Bodnar podczas panelu eksperckiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. - Zniesienie granic było wielkim osiągnięciem Europy. Dzielić powinniśmy się nie barierami, ale odpowiedzialnością – dodał dr Bodnar [więcej]
Stawka VAT przy inwestycjach związanych z ochroną brzegów morskich
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA w Szczecinie w sprawie dotyczącej możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% przy realizacji inwestycji związanych z ochroną brzegów morskich. Kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy miało zdefiniowanie pojęcia „ochrona środowiska morskiego”, które budzi uzasadnione wątpliwości interpretacyjne [więcej].
Ochrona praw rodziców po utracie dziecka, którego płci nie da się ustalić
Rodzice po utracie dziecka, którego płci nie da się ustalić, nie otrzymują właściwej pomocy ze strony państwa. Nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego, ani macierzyńskiego, ani też skorzystać ze skróconego okresu urlopu macierzyńskiego po urodzeniu martwego dziecka. RPO występował w sprawie tego problemu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednak propozycja odpowiedniej zmiany rozporządzeń nie została przyjęta. Dlatego teraz Rzecznik zwrócił się do Przewodniczącego Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o ocenę prawidłowości obowiązujących przepisów [więcej].
Konferencja naukowa w Biurze RPO „Wybrane aspekty praw człowieka a bioetyka”
- Obecnie brakuje głębokiej, niezależnej dyskusji na temat kwestii bioetycznych – powiedział Adam Bodnar, rozpoczynając konferencją naukową poświęconą wybranym aspektom praw człowieka w kontekście bioetyki. Konferencja została zorganizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich przy współpracy z Komitetem Bioetyki PAN [więcej].
Prawo do kandydowania w wyborach na wójta
Rzecznik wystąpił do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o ocenę przepisów dotyczących wyborów na stanowisko wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sytuacji gdy kandydatem jest osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu. Rozwiązania przyjęte w Kodeksie wyborczym oraz ustawie o pracownikach samorządowych sprawiają bowiem trudności interpretacyjne [więcej].
Odmowa przejazdu rowerzystów w ramach Masy Krytycznej
Urząd Miasta Krakowa poinformował w październiku i listopadzie 2015 r. organizatora Masy Krytycznej o nieprzyjęciu zawiadomienia o planowanych zgromadzeniach stwierdzając, że nie może mieć ono formy przejazdu rowerów. Zdaniem Rzecznika przejazd rowerzystów w Masie Krytycznej należy uznać za zgromadzenie, a ustawa Prawo o zgromadzeniach nie przewiduje ograniczeń co do formy jego zorganizowania. RPO wystąpił w tej sprawie do Prezydenta Miasta Krakowa [więcej].
Zabezpieczanie przez Policję sprzętu komputerowego na potrzeby postępowania
Osoby zwracające się do Rzecznika wskazują na naruszenia przysługujących im praw i wolności w związku z zabezpieczeniem przez Policję komputerów na potrzeby postępowania karnego (zwłaszcza w sprawach związanych z nieuprawnionym udostępnianiem cudzych utworów np. filmów, za pośrednictwem internetu). Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości i Komendanta Głównego Policji z postulatem, aby zasadą w tego rodzaju sprawach było zabezpieczanie wyłącznie danych informatycznych, a nie całego sprzętu komputerowego, co wiąże się z wieloma niedogodnościami dla właścicieli czy użytkowników tych urządzeń [więcej].
Pełnomocnik KGP odpowiada ws. prawa do obrony zatrzymanego
Od postawy funkcjonariusza policji i przystępnej informacji dla zatrzymanego o jego prawach, w tym prawie do kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, zależy urzeczywistnienie w praktyce konstytucyjnie chronionego prawa do obrony. W odpowiedzi na wystąpienie RPO Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka poinformował, że przygotowywane są nowe wytyczne zawierające praktyczne wskazówki dla policjantów dokonujących zatrzymań [więcej].
Kwestia monitoringu wizyjnego wciąż nieuregulowana
- Projekt założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym został wycofany spod obrad Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu, co podyktowane zostało koniecznością podjęcia dalszych analiz i prac koncepcyjnych – poinformował RPO wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński [więcej].
Prace nad zmianą przepisów o postępowaniu egzekucyjnym
Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o uwzględnienie w pracach powołanego w Ministerstwie zespołu do opracowania projektu ustawy o komornikach sądowych oraz projektu ustawy o kosztach egzekucyjnych kwestii poruszanych w swoich wystąpieniach. Poprosił także o przedstawienie stanowiska w sprawie postulowanych od kilku lat zmian przepisów, w szczególności dotyczących wysokości opłat egzekucyjnych [więcej].
Zasady wypłaty dodatków energetycznych
Przepisy są skonstruowane w taki sposób, że pewna grupa odbiorców energii elektrycznej, która powinna otrzymać pomoc finansową, pozostaje poza systemem wsparcia. Przyczyną tego problemu jest powiązanie zasad wypłaty dodatków energetycznych z systemem dodatków mieszkaniowych. Rzecznik wystąpił do Ministra Energii o zmianę przepisów, tak aby wszyscy odbiorcy energii elektrycznej osiągający niskie dochody mogli korzystać z dodatków energetycznych [więcej].
Sprawa odmowy umorzenia kary za brak opłaty za przejazd
Obywatel został ukarany przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego za brak uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd po drodze krajowej. Sytuacja życiowa nie pozwala mu uregulować należności, jednak Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, do którego się zwrócił, odmówił umorzenia kary pieniężnej. Mężczyzna złożył więc skargę do sądu administracyjnego, a Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do tego postępowania sądowego. WSA podzielił stanowisko Rzecznika i uchylił zaskarżoną decyzję [więcej].
Stwierdzanie nieodwracalnego ustania czynności mózgu
7 grudnia 2015 r. Rzecznik zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP regulacji dotyczących sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Zgodnie z zakwestionowanym przez RPO przepisem, minister właściwy do spraw zdrowia został upoważniony do ogłoszenia tej procedury w drodze obwieszczenia. 31 maja 2016 r. Minister Zdrowia przedstawił projekt zmian, w którym proponuje uchylenie zaskarżonego przez Rzecznika przepisu [więcej].
Niekonstytucyjne obciążenie pracodawcy obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne?
Rzecznik zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącym pytania prawnego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie w sprawie P 1/16. Pytanie prawne dotyczy wątpliwości co do konstytucyjności przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rozumianych i stosowanych w ten sposób, że stanowią podstawę do uznania za płatnika składek pracodawcę w odniesieniu do pracownika z tytułu zawartej przez niego umowy zlecenia z osobą trzecią, na podstawie której to umowy wykonywał pracę na rzecz tego pracodawcy [więcej].
Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej
Beneficjentem pomocy w postaci dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej może być osoba bezrobotna. Dofinansowanie może być przez starostę przyznane, jeśli bezrobotny złoży oświadczenie o nieposiadaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku jego posiadania - oświadczenie o zakończeniu działalności gospodarczej w dniu przypadającym w okresie przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku. Na tle jednej z rozpatrywanych skarg Rzecznik zasygnalizował Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki trudności w prawidłowym stosowaniu tych przepisów. Teraz otrzymał odpowiedź [więcej].
Przewlekłość postępowań sądowych
Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o przekazanie informacji na temat prac nad nowelizacją ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. RPO zainteresowany jest także działaniami podejmowanymi w celu wdrożenia zaleceń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Komitetu Ministrów Rady Europy dotyczących przewlekłości postępowań sądowych [więcej].
O osobach bezprawnie użytkujących grunty
- Płatności bezpośrednie, jako instrument, którego zasadniczym celem jest wsparcie dochodów rolników, nie powinny służyć regulowaniu innych kwestii, takich jak np. stosunki własnościowe – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika w sprawie osób bezprawnie użytkujących grunty [więcej].
Stawka płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych
Stawka płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych, określona w rozporządzeniu z 9 października 2015 r., jest o ponad połowę niższa od stawki szacowanej, podanej na etapie wypełniania wniosków przez rolników. Rolnicy, którzy składają wniosek o dopłaty, dokonują planów inwestycyjnych na podstawie szacunkowych stawek płatności bezpośrednich. Dlatego też zdaniem Rzecznika kwoty szacunkowe powinny jak najdokładniej odpowiadać kwotom ostatecznym. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi [więcej].