Newsletter 4-11 lipca 2016
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
RPO zaskarżył ustawę antyterrorystyczną do Trybunału Konstytucyjnego
Choć cel ustawy jest szczytny, to zawiera błędy prawne. Dlatego jest sprzeczna z Konstytucją, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – 11 lipca RPO zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].
Rzecznik skarży do Trybunału przepisy o obrocie ziemią rolną
Ustawa została napisana niezgodnie z zasadami dobrej legislacji, stąd rozstrzygnięcia a także niezamierzone konsekwencje, które krzywdzą obywateli. Dlatego RPO zaskarżył ustawę. Rzecznik planuje kolejne wnioski, w których przedstawi inne zarzuty merytoryczne dotyczące ustawy [więcej].
RPO do Marszałka Sejmu: przyjmowany w Sejmie projekt ustawy o TK budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne i narusza prawa obywateli
Rzecznik Praw Obywatelskich wypunktował najważniejsze zastrzeżenia i wątpliwości konstytucyjne do przygotowywanej obecnie zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym [więcej].
Samotność Konstytucji
- Warto bronić Konstytucji, bez względu na to, jakie ma się poglądy polityczne. Bo chodzi tu przecież o nasze "dobro wspólne", o prawa i wolności, które nie powinny zależeć wyłącznie od niczym nieskrępowanej woli polityków – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w komentarzu dla Onet.pl [cały artykuł].
Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2015 roku
Konstytucja zobowiązuje RPO do przedstawiania co roku sprawozdania z działalności [Sprawozdanie z działań w 2015 r.].
Po pobiciu zagranicznych studentów w Bydgoszczy – policja wyjaśnia, co robi w sprawie
W reakcji na wystąpienie Rzecznika Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy informuje, co się dzieje w sprawie ataku na studentów z programu Erasmus+ w Bydgoszczy [więcej].
RPO krytycznie o projektowanych przepisach dotyczących konfiskaty majątku
Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości wskazał na poważne wątpliwości, jakie budzą przygotowywane zmiany w Kodeksie karnym dotyczące konfiskaty majątku [więcej].
Sprawa małżeństwa G. – Rzecznik wnosi o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty
Majątek małżonków jest obecnie licytowany, choć toczy się spór sądowy w sprawie tego, czy podstawa należności jest zasadna. To nie jest typowa sprawa i RPO przyłączył się do niej [więcej].
Prawa osób przebywających w domach opieki
Czy w placówkach zapewniających całodobową opiekę prowadzonych w formie działalności gospodarczej można stosować środki przymusu bezpośredniego? Rzecznik pyta o to Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].
Czy pracodawca powinien płacić składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu umów, których nie jest stroną?
Rzecznik przedstawił swoje stanowisko w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącym wniosku Konfederacji Lewiatan [więcej].
Finansowanie kosztów noclegu pracowników
Skutki podatkowe finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu tzw. pracownika mobilnego – to temat wystąpienia RPO do Ministra Finansów [więcej].
Pomoc dla młodych rolników
Rzecznik po raz kolejny zwrócił się do Ministra Rolnictwa w sprawie kryterium nakazującego obowiązek ubezpieczenia w KRUS w celu uzyskania pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez młodych rolników [więcej].
TK: trzeba wprowadzić czasowe ograniczenie możliwości żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń
Brak terminu ograniczającego możliwość żądania przez ZUS zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń stwarza ryzyko sytuacji, w której ubezpieczony dopiero po kilkunastu latach będzie skonfrontowany z wynikami urzędowej weryfikacji odległych w czasie zdarzeń prawnych – stwierdził Trybunał Konstytucyjny [więcej].
RPO apeluje o zmianę przepisów dotyczących wyliczania emerytury dla osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę
To efekt licznych skarg obywateli, a także efekt spotkania regionalnego w Łodzi [więcej].
Szkoły artystyczne respektują prawo rodziców do powtórzenia II klasy przez dzieci urodzone w II połowie 2008 r.
Dzieci urodzone w II połowie 2008 r. mogą na wniosek rodziców powtarzać II klasę. Jednak przepis ten nie dotyczy uczniów szkół artystycznych. Rzecznik interweniował w ich sprawie i Minister Kultury wyjaśnił, że choć faktycznie nie ma takich przepisów, to dyrektorzy szkół artystycznych zostali uczuleni na problem [więcej].
Dlaczego nie mogę prowadzić zawodów piłkarskich dla seniorów sam będąc seniorem?
Mężczyźnie po ukończeniu 65. roku życia uniemożliwiono prowadzenie piłkarskich zawodów seniorskich oraz ograniczono uprawnienia do wykonywania czynności obserwatora. Po wystąpieniu RPO Zarząd PZPN rozważa zmianę przepisów [więcej].
Monitoring wizyjny w szkołach
Trzeba koniecznie uregulować zasady monitoringu wizyjny w szkołach i innych placówkach oświatowych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej [więcej].