Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 27 czerwca - 3 lipca 2016

Newsletter 27 czerwca – 3 lipca 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Czy pan K. wyjdzie z Domu Pomocy Społecznej?

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, które nie dają żadnych szans osobie ubezwłasnowolnionej, by sprawdzić, czy jest zamknięta w DPS w sposób zasadny [więcej].

[ZOBACZ TEŻ:  Czym jest ubezwłasnowolnienie, co daje, a co odbiera – rozmowa z ekspertką Biura RPO, dyrektor Anną Błaszczak, w serwisie Youtube].

Jak ochronić interes dziecka, gdy dochodzi do konfliktu pomiędzy rodzicami?

Gdy rodzice się rozwodzą, często zapominają o tym co najważniejsze – że w takiej sytuacji najbardziej cierpi ich dziecko. Dlatego RPO Adam Bodnar i RPD Marek Michalak postanowili wesprzeć najmłodszych obywateli i wspólnie zaapelowali do Ministra Sprawiedliwości o zwiększenie reprezentacji dziecka w postępowaniu opiekuńczym [więcej].

Sprawa pani Katarzyny, pracowniczki agencji ochrony

Pani Katarzyna pracowała jako pracowniczka agencji ochrony – najpierw na umowę o pracę, a potem – na zlecenie, choć jej zadania i tryb pracy się nie zmieniły. W marcu do sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy przeciwko pracodawcy dołączył się RPO. Teraz sąd pierwszej instancji przyznał pani Katarzynie rację: jej umowa zlecenia faktycznie była umową o pracę [więcej].

Prawa pracowników ochrony

Rzecznik zwrócił się do MSWiA w sprawie przepisów prawnych umożliwiających skreślenie z listy kwalifikowanych pracowników ochrony w branży ochroniarskiej [więcej].

RPO: siedmiodniowy okres na odwołanie się od wypowiedzenia z pracy jest za krótki

Pan Krzysztof stracił nagle pracę. Wstrząs był ogromny. Rodzina wysłała go do lekarza, a ten powiedział, że objawy szoku powinny minąć po tygodniu. Jeśli nie, to trzeba szukać pomocy. Po siedmiu dniach pan Krzysztof poczuł się lepiej i zdał sobie sprawę, że pracodawca naruszył prawo, ale… w tym czasie minął siedmiodniowy termin na wniesienie odwołania w sądzie pracy [więcej].

Sprawa sporu o przejazd drogą: kasacja RPO

Pan P. tak otwierał bramę do swojej posesji, że inni nie mogli przejechać drogą. Sąd uznał pana P. za winnego wykroczenia polegającego na utrudnianiu ruchu na drodze wewnętrznej gminnej i wymierzył mu karę jednego tysiąca złotych grzywny. Rzecznik badając tę sprawę zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami taka droga nie stanowi drogi publicznej, co powoduje, iż pan P. nie może ponosić odpowiedzialności za takie wykroczenie [więcej].

Sprawa tablicy rejestracyjnej: kasacja RPO

Pan A. został skazany za to, że usunął tablicę rejestracyjną z dwukołowej przyczepy, na karę półótora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Jednak w tej sprawie sąd i prokurator zastosowali zły przepis, uznając tablicę za dokument [więcej].

Naruszenia praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji

Jak Policja przeciwdziała naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy? – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika [więcej]. To ma znaczenie także w kontekście sprawy podjętej po spotkaniu regionalnym w Skierniewicach, gdzie była mowa o brutalnym zachowaniu policjantów [więcej].

Zapewnienie posiłków osobom zatrzymanym przez Policję

Osoby, które zostały zatrzymane przez Policję i przez wiele godzin biorą udział w czynnościach procesowych, nie otrzymują w tym czasie żadnego posiłku ani napoju. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [więcej].

Świadczenia pielęgnacyjne z tytułu opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną

Mężczyzna wystąpił o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką, która ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bez wskazania daty powstania niepełnosprawności. Wniosek został załatwiony odmownie, a rozstrzygnięcie utrzymał w mocy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rzecznik przystąpił do postępowania przed NSA [więcej].

Prawo do lokali socjalnych – zapowiedź zmian

Pani Kowalska – osoba starsza, schorowana, niepełnosprawna, otrzymała w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego. Dziś jest jednak tak, że musi czekać w lokalu, którego dotyczy eksmisja (a może być to np. lokal o wiele dla niej za duży, generujący duże koszty utrzymania), aż właściciel złoży w gminie wniosek o przyznanie jej lokalu socjalnego. W odpowiedzi na wystąpienie RPO Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa obiecuje zmiany w prawie [więcej].

Ustalanie granic gmin

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia decyduje o granicach gmin.  Brak jakiejkolwiek kontroli tych rozporządzeń narusza prawa gmin i tworzących je wspólnot mieszkańców. RPO wystąpił w tej sprawie do Prezesa Rady Ministrów [więcej].

Prawo do rzetelnego procesu

Przyznanie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu dla osoby będącej stroną w postępowaniu o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym bez zgody powinno być obligatoryjne [więcej].

Badania prewencyjne na zawartość alkoholu w organizmie prowadzących pojazdy

Kwestia badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie kierującego pojazdem lub innej osoby powinna zostać uregulowana w sposób jednoznaczny na poziomie ustawowym – Minister podzielił pogląd RPO [więcej].

Przepisy o kosztach egzekucyjnych trzeba zmienić

Trybunał Konstytucyjny podzielił stanowisko RPO: przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym, które sformułowane są w niekorzystny sposób dla podatników, powinny być zmienione [więcej].

Ochrona sygnalistów to nie zadanie dla resortu pracy – wyjaśnia Ministerstwo

Sprawą objęcia sygnalistów większą ochroną powinna zająć się Rada Dialogu Społecznego – odpowiada na wystąpienie RPO Minister Rodziny. Wyjaśnia też, jak przebiegały prace nad tym problemem w dawnym Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Zespół Analiz Systemowych Kancelarii Prezydenta rozpoczął pracę

Decyzją Szefa Kancelarii Prezydenta 19 maja 2016 roku powołany został Zespół Analiz Systemowych, w skład którego weszli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Biura Rzecznika Finansowego oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta [więcej].

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia: w Szpitalu św. Rodziny kobieta miała prawo zdecydować o aborcji

Wyjaśnienie przyszło po tym, jak w marcu RPO interweniował w sprawie doniesień medialnych o możliwości przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie [więcej].

Co zrobił RPO w sprawie inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne w latach 2007-15

Rzecznik Adam Bodnar zajmuje się sprawą od 30 grudnia 2015 roku, kiedy pojawiły się informacje w mediach („Policja podsłuchiwała dziennikarzy, którzy ujawnili aferę taśmową” w portalu Kulisy24; „Policja podsłuchiwała dziennikarzy i prawników? Znamy wyniki audytu” na wiadomosci.radiozet.pl) [więcej].

Trzecie posiedzenie Zespołu Ekspertów do spraw Alimentów

600 tys. dzieci nie otrzymuje żadnych alimentów ani od rodzica ani od państwa. W Biurze RPO odbyło się trzecie spotkanie Zespołu Ekspertów do spraw Alimentów, którego członkowie próbują wypracować mechanizmy systemowe, pozwalające na poprawę sytuacji w zakresie alimentacji dzieci [pełna relacja ze spotkania].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik