Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 25 – 29 kwietnia 2016

Newsletter 25 – 29 kwietnia 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

6 maja w Biurze RPO publiczne konsultacje na temat projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza na publiczne konsultacje dla organizacji pozarządowych oraz aktywistów na temat projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Konsultacje odbędą się 6 maja 2016 roku w godzinach 17.30-20.00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie [informacje i formularz ułatwiający zgłoszenie udziału].

Spotkanie RPO z Komisją Wenecką

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozmawiał 29 kwietnia z delegacją Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przygotowuje opinię w sprawie nowelizacji ustawy o Policji, uchwalonej w styczniu tego roku.  18 lutego RPO złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego [więcej informacji na ten temat].

RPO reaguje w sprawie krzywdzenia osób w domu opieki w Trzciance

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi nieludzkiego traktowania osób przebywających w domu opieki im. Aloisa Alzheimera w Trzciance koło Warszawy Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Wojewody Mazowieckiego i do Prokuratora Okręgowego w Siedlcach z prośbą o informacje. RPO ponownie wystąpi też o zmianę przepisów, na podstawie których działają domy całodobowej opieki nad osobami niesamodzielnymi [więcej].

Wykonywanie orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów rodziców z dzieckiem

Sądowa procedura przewidziana w sprawach o wykonywanie kontaktów z dzieckiem jest – zdaniem wielu rodziców - niejasna, długotrwała i nieskuteczna. Tymczasem możliwość utrzymywania regularnych kontaktów z obojgiem rodziców uznawana jest za jedno z praw dziecka, wynikające m.in. z Konwencji o prawach dziecka. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z postulatem przeprowadzenia analizy akt sądowych w sprawach o wykonywanie kontaktów, a następnie rozważenie potrzeby i kierunku zmian przepisów [więcej].

Wzory pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniach karnych

Nowe – podobnie jak i poprzednio obowiązujące – wzory pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniu karnym (podejrzanego, pokrzywdzonego, świadka, tymczasowo aresztowanego oraz obwinionego) są sformułowane w sposób nieprzystępny i niezrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Rzecznik skierował w tej sprawie wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Porwania rodzicielskie

Problem tzw. porwań rodzicielskich – to temat wystąpienia RPO do Ministra Sprawiedliwości. Chodzi o sytuację, w której jedno z rodziców bez woli i wiedzy drugiego z nich wywozi lub zatrzymuje u siebie dziecko, pozbawiając drugiego rodzica możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem. Okazuje się, że duże trudności sprawia wyegzekwowanie wyroku sądu nakazującego odebranie dziecka rodzicowi. Ponadto obecnie brak jest możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za uprowadzenie dziecka rodzica, który posiada pełną władzę rodzicielską. Całą procedurę dodatkowo komplikuje aspekt transgraniczny [więcej].

Wyrok TK dotyczący skierowań na leczenie uzdrowiskowe

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności procedury kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Trybunał nie znalazł podstaw do uznania niekonstytucyjności zakwestionowanych przez Rzecznika regulacji [więcej].

O sprawie aborcji w szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi możliwości przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży wbrew przepisom ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezydenta m.st. Warszawy oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Teraz otrzymał w odpowiedzi informacje na temat podjętych w tej sprawie działań [więcej].

Dostęp lekarzy do odbywania specjalizacji

Kilkanaście jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji, posiadających wolne miejsca szkoleniowe, odmówiło przyjęcia lekarza do kontynuowania specjalizacji, bez podania przyczyny odmowy. Okazało się, że przepisy nie zobowiązują jednostek akredytowanych do przyjęcia lekarza skierowanego do odbywania specjalizacji. RPO zwrócił się do Ministra Zdrowia o zapewnienie wszystkim lekarzom nieskrępowanego, równego i opartego na przejrzystych zasadach dostępu do doskonalenia zawodowego i odbywania specjalizacji [więcej].

Prawa funkcjonariuszy Służby Więziennej

Funkcjonariusze Służby Więziennej nie są wystarczająco chronieni w przypadku wnoszonych przeciwko nim pozwów przez osadzonych, wynikających często z pomówień. Pozycja procesowa funkcjonariuszy jest wówczas gorsza niż osadzonych. Istnieją również zastrzeżenia dotyczące problemu nadgodzin, warunków pełnienia służby oraz stanu technicznego budynków. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się w sprawie tych problemów do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej [więcej].

Ubezpieczenie społeczne twórców i artystów

Do twórców i artystów stosuje się takie same zasady ubezpieczenia społecznego jak wobec osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód. Problem został przedstawiony RPO podczas jednego ze spotkań regionalnych na terenie Szczecina i Świnoujścia. Rzecznik wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wypracowanie nowych rozwiązań systemowych w tym zakresie [więcej].

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka