Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 24-30 maja 2016

NEWSLETTER 24-30 MAJA 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, spotkał się w Biurze RPO z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Rozmowa dotyczyła spraw Polski i trwającego kryzysu konstytucyjnego [więcej].

Kary administracyjne – apel o zmianę prawa

Wycięcie drzewa na swoim gruncie, nadmierna prędkość na drodze, naruszenia przepisów w zakresie produkcji żywności czy działalności transportowej – coraz więcej osób karanych jest w Polsce karami administracyjnymi, bo w ostatnich latach w wielu ustawach wprowadzono taką możliwość. Kary administracyjne wymierzane są w zasadzie automatycznie i naruszają w wielu sytuacjach poczucie sprawiedliwości. O zmianę prawa w tym zakresie apeluje RPO i Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych [więcej].

Przeciwdziałanie naruszeniom praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji

Podejrzenie stosowania tortur w jednej z komend miejskich Policji wobec mężczyzny zatrzymanego pod zarzutem posiadania narkotyków (m.in. bicie, kopanie po całym ciele, rażenie paralizatorem) wskazuje na konieczność szybkiego przyjęcia odpowiednich rozwiązań mających przeciwdziałać podobnym naruszeniom. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [więcej].

Prawa człowieka w XXI wieku – debata RPO w Polskiej Akademii Nauk

- Musimy odzyskać emocje dla praw człowieka. To, że walka o prawa socjalne, o godną pracę, prawo do mieszkania, o równe warunki startu, nie stały się istotnym elementem naszej debaty o prawach człowieka, to poważny problem. I ważna lekcja dla środowiska obrońców praw człowieka - tak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podsumował debatę, która odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie 24 maja [więcej].

RPO i Rzecznik Praw Dziecka o aktywizacji zawodowej bezrobotnych dłużników alimentacyjnych

Około 30 proc. z miliona niealimentowanych dzieci nie dostaje finansowego wsparcia od jednego z rodziców - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor. Dzieje się tak dlatego, że rodzic zobowiązany do płacenia alimentów pozostaje bez pracy. Jednocześnie dotychczasowe działania podejmowane w celu aktywizacji zawodowej dłużników alimentacyjnych są niewystarczające i nieskuteczne. Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka we wspólnym wystąpieniu apelują do Ministra Rodziny o wprowadzenie nowych rozwiązań, które umożliwią dłużnikom alimentacyjnym wejście lub powrót na rynek pracy [więcej].

Po kontrmanifestacji do „Marszu dla życia” w Szczecinie

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie wyjaśnienia w sprawie zatrzymania dwóch oponentek „Marszu dla życia”, w którym szli zwolennicy całkowitego zakazu aborcji [więcej].

Zapłata podatku od nieruchomości stanowiącej współwłasność

Spółdzielnia mieszkaniowa, będąc razem z gminą współwłaścicielem gruntu rolnego, opłaciła podatek rolny na zasadach obowiązujących osoby prawne. Organ podatkowy wezwał spółdzielnię do zapłaty podatku w części przypadającej na gminę, mimo że gmina była ustawowo zwolniona z podatku. Tymczasem w ocenie sądów administracyjnych nie może być tak, że solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli za zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości uniemożliwia skorzystanie z ustawowego prawa do zwolnienia z obowiązku podatkowego. Rzecznik zwrócił się w sprawie tego problemu do Ministra Finansów [więcej].

Czy pies ratowniczy może pracować w lesie?

Przepisy dotyczące psów ratowniczych zostaną przeanalizowane podczas najbliższych prac nad nowelizacją ustawy o lasach czy zmianami w ustawie o ochronie przyrody – informuje Minister Środowiska. Rzecznik zwrócił się do niego w sprawie konieczności wprowadzenia przepisów, które pozwolą na pracę oraz trening psów ratowniczych wykorzystywanych m.in. w poszukiwaniach osób zaginionych [więcej].

Kwalifikacje zawodowe osób dokonujących klasyfikacji gruntów

Status osób dokonujących klasyfikacji gruntów, a także kwalifikacje wymagane dla uzyskania uprawnień do wykonywania tego zawodu powinny wynikać z ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Z takim postulatem RPO zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mimo wielu wystąpień kierowanych w tej sprawie od 2008 roku, ustawodawca nie uwzględnił dotychczas uwag Rzecznika [więcej].

Zabezpieczenie przebiegu marszów równości

Rzecznik zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o zapoznanie się z wnioskami dotyczącymi przebiegu marszów równości i wykorzystanie przyjętych rozwiązań także przy zabezpieczaniu innych zgromadzeń publicznych. Wnioski dotyczące działań Policji zostały przygotowane na podstawie opinii organizatorów marszów [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik