Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości – newsletter 12-30 listopada 2019

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

III KONGRES PRAW OBYWATELSKICH 13-14 GRUDNIA 2019 R.

Zapraszamy na trzeci już Kongres Praw Obywatelskich, który odbędzie się 13 i 14 grudnia 2019 roku! Ponad 40 paneli, nowe raporty, bardzo ciekawi goście. I TEMATY naprawdę ważne, a nieograne.

REJESTRACJA NA KONGRES  TRWA - TU SIĘ MOŻNA ZAREJESTROWAĆ

Wzorem ubiegłych lat głównym miejscem naszego spotkania jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN -  przestrzeń, w której słowo dialog nabiera szczególnej mocy.

Proponowaną przez nas w tym roku nowością jest zaproszenie Państwa także do udziału w dodatkowych aktywnościach, które będą miały miejsce w przestrzeniach skłaniających do swobodnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Będą to okazje do spotkania z aktywistami, wspólne oglądanie filmów, warsztaty.

Dodatkowo w tegorocznym Kongresie oferujemy Państwu możliwość wyboru sesji tematycznej w oparciu o przygotowane przez nas nowe kategorie (liczymy, że ułatwią wybór paneli):

Więcej informacji na portalu Kongresu Praw Obywatelskich.

16 DNI PRZECIW PRZEMOCY

Osiem historii i osiem wyzwań na 16 dni akcji przeciw przemocy wobec kobiet – Biuro RPO przygotowało osiem historii, inspirowanych otrzymywanymi przez Rzecznika skargami, które wskazują, jakie zmiany musimy wprowadzić, by skutecznie chronić przed przemocą i wspierać osoby nią pokrzywdzone. (więcej)

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Sąd uznał argumenty RPO: od decyzji o przeniesieniu prokuratora do innego miasta przysługuje odwołanie do sądu. (więcej)
  • Opieszałość śledztwa w sprawie powieszenia zdjęć europosłów opozycji na atrapach szubienic w Katowicach budzi niepokój Rzecznika. (więcej)
  • Drugi akt sztuki o „dobrym esbeku” – kolejny dawny funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który w PRL współpracował z Kościołem katolickim, odzyskał należną emeryturę. (więcej)
  • Sąd Okręgowy w Katowicach przywrócił policjantowi emeryturę obniżoną na podstawie tzw. ustawy represyjnej z 2016 r. dla byłych pracowników MSW. Sąd przyjął argumenty RPO, że skoro ktoś ma już raz obniżoną emeryturę (na podstawie ustawy dezubekizacyjnej z 2009 r.), to ponowne objęcie go tą procedurą wymagałoby wskazania nowych okoliczności i faktów. (więcej)
  • Sąd w sprawie stalkingu zakazał skazanemu zbliżania się do pokrzywdzonej i kontaktowania się z nią. Pominął jednak przepis, który nakazuje określenie czasu obowiązywania takiego zakazu. W kasacji do Sądu Najwyższego Rzecznik wniósł o zwrot sprawy sądowi, by naprawił swój błąd. (więcej)
  • Ofierze wypadku drogowego zasądzono zbyt niski zwrot kosztów adwokackich. Kasację w tej sprawie na korzyść obywatela złożył RPO. (więcej)
  • Rzecznik spyta policję i prokuraturę o śmiertelne postrzelenie mężczyzny w Koninie. (więcej)
  • Po kasacji RPO skazany z lekką niepełnosprawnością intelektualną będzie miał ponowny proces. (więcej)
  • Sprawa „warszawskiej mapy reprywatyzacji” – rzecznik złożył skargę kasacyjną na korzyść Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. (więcej)
  • Napisane hermetycznym językiem; niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego; niespełniające wymogów prawa europejskiego – tak RPO ocenia ministerialne projekty wzorów pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego oraz świadka w sprawach karnych. (więcej)
  • Wnuczce samodzielnie opiekującej się schorowaną osiemdziesięciodziewięcioletnią babcią odmówiono prawa do świadczenia pielęgnacyjnego – RPO zaskarżył tę decyzję. W listopadzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w ramach autokontroli uwzględniło skargę RPO i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. (więcej)
  • RPO złożył kolejną skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w sprawie Jana Śpiewaka i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, wskazując m.in. na znaczenie wolnej debaty w kwestiach dotyczących interesu publicznego i na rolę organizacji pozarządowych w tej debacie. (więcej)
  • Jeden z pacjentów ośrodka w Gostyninie został przeniesiony do więzienia, gdzie ma odbyć karę pozbawienia wolności. Przepisy nie wskazują zaś, czy pierwszeństwo wykonania ma kara pobawienia wolności na mocy decyzji sądu karnego, czy też terapia orzeczona przez sąd cywilny. Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę przepisów. (więcej)
  • Na czym polega prawo do czystego środowiska? Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci  się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie. (więcej)
  • Dyrektor szkoły został prawomocnie skazany za molestowanie seksualne nauczycielek. Sprawę monitorował RPO, ponieważ molestowanie seksualne należy do najbardziej drastycznych form dyskryminacji a państwo ma obowiązek skutecznie zwalczać przemoc seksualną wobec kobiet. (więcej)

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego w Gdańsku grozi likwidacja, bo wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik, który wcześniej zwracał uwagę na ogólny stan zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce. (więcej)
  • Polacy, którzy w wyborach parlamentarnych chcieli głosować w Birkirkarze na Malcie, mieli trudności z oddaniem głosu. Powodem był błędny adres konsulatu RP, gdzie mieściła się komisja wyborcza. (więcej)
  • Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przeprowadził wizytację w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych lub Doprowadzonych do Wytrzeźwienia (PdOZ) Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Eksperci rozmawiali z osobami zatrzymanymi po proteście po śmierci młodego mężczyzny, który zmarł w wyniku postrzelenia przez policjanta. (więcej)
  • Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2019 r. w Warszawie policja zablokowała w tzw. kotle, a potem wyniosła, kontrmanifestantów protestujących przeciw „Marszowi Niepodległości”. RPO z urzędu bada tę interwencję. Wobec złożonych skarg Rzecznik zajął się także użyciem siły przez policję wobec „Marszu Polaków” we Wrocławiu, który został rozwiązany. (więcej)
  • Emerytury kobiet z rocznika ’53 są nawet o kilkaset złotych niższe niż powinny – RPO zaapelował do Marszałka Senatu o pilne zajęcie się sprawą. Miał to zrobić poprzedni sejm, ale na wniosek premiera projekt ustawy został tuż przed wyborami wycofany i przepadł. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP