Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości – newsletter 1 września-4 października 2019

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

RPO W SEJMIE

10 i 11 września 2019 roku Rzecznik zaprezentował w Sejmie informację roczną za 2018 rok – 10 września przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka (relacja z posiedzenia Komisji), a 11 września przed północą przedstawił informację na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Adam Bodnar podkreślił, że jako RPO nie chciałby uczestniczyć w kampanii politycznej, ani w przedwyborczej grze. Poprosił też, aby przedstawione przez niego sprawy obywateli potraktowane były w sposób odpowiedzialny i godny (relacja z posiedzenia Sejmu). Przypominamy, że z pełnym tekstem raportu Adama Bodnara można się zapoznać TU. Dostępny jest też tekst syntezy.

RAPORT SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ O DZIAŁANIACH ODWETOWYCH PODEJMOWANYCH WOBEC PODMIOTÓW DZIAŁAJĄCYCH W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA. W opublikowanym raporcie Sekretarz Generalny wskazał m.in. na działania wymierzone w polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. (więcej)

Wyrok TSUE w sprawie „frankowej” – co oznacza dla kredytobiorców (komunikat RPO i argumentacja prawna oraz działania RPO w sprawach frankowiczów i podnoszone w nich argumenty)

Czy TVP uczestniczyła w akcji zniesławiania sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości? RPO prosi o informacje Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz prezesa Zarządu TVP SA Jacka Kurskiego. (więcej)

Sprawy oczerniania polskich sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie wyjaśni rzecznik dyscyplinarny, skoro blisko współpracuje z osobami, których działania zostały ujawnione przez media – pisze w swoim wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)

Prawodawca podjął już działania w celu ustandaryzowania pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego. Powinny być gotowe do 5 sierpnia 2020 r. – wynika z odpowiedzi wiceministra sprawiedliwości na wystąpienie RPO. (więcej)

Ludzie skarżą się RPO, że adwokatów, którzy zawinili wobec klientów chroni źle pojęta solidarność środowiskowa. Naczelna Rada Adwokacka odpowiada Rzecznikowi, że sytuacja się poprawia, m.in. dzięki możliwościom, jakie daje nowy adwokacki Regulamin. Średni czas na rozpatrzenie sprawy w sądzie adwokackim wynosi teraz tylko 3 miesiące. (więcej)

Odpowiedź przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej nie porusza kwestii zawartych w wystąpieniu Rzecznika, a komentarze przewodniczącego Kalety świadczą o tym, że najprawdopodobniej nie zna kompetencji RPO, nie dowiedział się też o jego działaniach na rzecz lokatorów i ofiar reprywatyzacji, mimo że informacje o nich są publicznie dostępne. Dlatego Rzecznik skierował do niego ponowne wystąpienie (więcej)

Czy celniczka w ciąży mogła stracić stanowisko w wyniku „niezaproponowania” jej przejścia do Krajowej Administracji Skarbowej, skoro takie „niezaproponowanie” musi być potwierdzone decyzją administracyjną, a decyzji takiej nie wolno wydać wobec kobiety w ciąży? Z takim pytaniem zmierzy się KAS po ważnym wyroku NSA w sprawie, do której przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)

Ustawa o służbie cywilnej. RPO wycofał swój wniosek z Trybunału Konstytucyjnego (więcej)

RPO ma wątpliwości dotyczące zakupu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne systemu Pegasus. Zasada legalizmu wymaga, by wykreowany został mechanizm, który z jednej strony umożliwiłby służbom efektywną walkę z zagrożeniami, ale i zapewniał nadzór nad działalnością służb. (więcej)

Rzecznik skierował zażalenie na postanowienie prokuratury dotyczące umorzenia postępowania prowadzonego w sprawie spotu wyborczego PiS. Chodzi o ubiegłoroczny spot promowany przed wyborami samorządowymi, w którym KW PiS straszył futurystyczną wizją Polski, która przyjęła uchodźców z krajów muzułmańskich. (więcej)

Rzecznik po raz kolejny wystąpił do Zbigniewa Ziobry w sprawie braku odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego na wystąpienia RPO. Pisma dotyczą spraw, w których jedynie Minister Sprawiedliwości może podjąć właściwe działania inicjujące niezbędne zmiany w obowiązującym prawie. (więcej)

RPO przystąpił do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym ws. ujawnienia list poparcia do KRS i wniósł o jego umorzenie oraz odrzucenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie wykonania wyroków i toczących się postępowań. (więcej)

Do Biura RPO wciąż docierają niepokojące sygnały o niekorzystnych skutkach reformy nauczania indywidualnego. Rezygnacja z możliwości realizowania tej formy kształcenia na terenie szkoły dla wielu uczniów oznacza zamknięcie w domu i brak kontaktu z rówieśnikami, co może mieć niekorzystny wpływ na ich stan zdrowia oraz organizację życia całej rodziny. Rzecznik prosi Ministra Edukacji o ocenę skutków wprowadzonych zmian. (więcej)

Jak to możliwe, że w kraju doświadczonym przez Holocaust organom państwa ponad cztery lata zajmuje sprawa antysemickich wpisów i to nawet wtedy, kiedy okazuje się, że autorem tych wpisów jest urzędujący sędzia? Opieszałość i zaniechania w tym zakresie podważają zaufanie publiczne do państwa i do jego instytucji – napisał Rzecznik do przewodniczącego KRS Leszka Mazura. (więcej)

PUODO odmówił wstrzymania wykonania postanowienia zabezpieczającego w sprawie wyroku NSA o ujawnieniu list sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. To na podstawie tego postanowienia lista poparcia dla KRS nadal nie jest ujawniana. (więcej)

10 września 2019 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Strand Lobben i Inni przeciwko Norwegii (skarga nr 37283/13). Sprawa dotyczyła decyzji sądu norweskiego o odebraniu władzy rodzicielskiej matce i pozwoleniu rodzinie zastępczej na adopcję jej syna. (więcej)

Ludzie, którzy w stanie wojennym w 1981-82 r. skutecznie ukryli się przed internowaniem przez władze komunistyczne, zyskają prawo do odszkodowania. Dzięki inicjatywie RPO Sejm zmienił ustawę naprawiając krzywdę tych osób. Ustawę musi jeszcze poprzeć Senat i podpisać Prezydent. (więcej)

75% wszystkich wizytowanych przez pracowników BRPO lokali wyborczych bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego było niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw wyborczych wyborców z niepełnosprawnościami. (więcej)

Do jednego z przepełnionych szpitali psychiatrycznych nadal są kierowane osoby, które sąd uznał za niemogące odpowiadać za popełnione przestępstwa z powodu niepoczytalności. Tymczasem takie osoby powinny trafiać na zabezpieczone oddziały psychiatrii sądowej. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na wystąpienie RPO, że zabiega o to, by zwiększyć liczbę łóżek w zamkniętych oddziałach, koresponduje też z NFZ. (więcej)

Rzecznik Piotr Schab do RPO: reaguję w przypadku niemoralnych zachowań sędziów. Zachowaniem niemoralnym jest – jak wynika z tej korespondencji – krytykowanie sędziego, który uzyskuje dodatek za pracę poza miejscem zamieszkania, mimo że pracuje i mieszka w jednym mieście. (więcej)

Prezes UODO Jan Nowak dostał już pierwsze wyjaśnienia w sprawie farmy trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości: z samego resortu i z KRS. Wyjaśnienia są jednak na tyle niewystarczające, że nie sposób na razie ustalić, w jakim kierunku pójdą kolejne działania Urzędu Ochrony Danych Osobowych. (więcej)

Zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego, której obniżono świadczenie na podstawie ustawy dezubekizacyjnej. Nie doczekała się rozstrzygnięcia sprawy w sądzie. (więcej)

RPO ogłosił zapowiadany wcześniej komunikat o swoich wyjaśnieniach dotyczących śmierci Dawida Kosteckiego. Powstał też raport, ale nie będzie on ujawniony – dysponuje nim prokuratura. (więcej)

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę sytuacji z reportażu „Superwizjera” TVN „Etatowy świadek” red. Michała Fuji (więcej)

Już nie ma wątpliwości, kto dziedziczy spadek. Na wniosek RPO sąd naprawił swój błąd ( i nie musiała to być skarga nadzwyczajna do SN) (więcej)

Obywatel, który wskutek błędu sądu nie mógł odwołać się od wyroku, teraz będzie mógł to uczynić. Po kasacji RPO do Sądu Najwyższego do terminu zostanie doliczone pominięte Boże Ciało (więcej)

ABW ponownie zbada wniosek w sprawie inwigilacji cudzoziemców - wyrok NSA (więcej)

RPO zwraca się do zastępcy sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty, by swe czynności dostosował do przepisów prawa (więcej)

Rzecznik wraz z grupą ekspertów proponuje powołanie specjalnego niezależnego organu, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na działanie służb. Raport ekspertów z głównymi założeniami reformy służb policyjnych i specjalnych został przedstawiony w Biurze RPO 23 września 2019 roku. (więcej) Koordynator Służb Specjalnych nie widzi problemu systemu inwigilującego Pegasus i zarzuca RPO, że jego opinie nie są oparte na faktach. (więcej)

Sąd uchylił decyzję prezydenta miasta Lublina o zakazie marszu równości. RPO tradycyjnie przystąpił do sprawy – w obronie konstytucyjnej wolności zgromadzeń (więcej). RPO przystąpił też w sprawie zakazu marszu w Nowym Sączu (więcej)

RPO: czy szkoła może grozić uczniom konsekwencjami za udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym? Dyrektor jednego z liceów ostrzegł uczniów, że poniosą „surowe konsekwencje” udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym  (szczegóły)

Dlaczego doktorat można robić tylko na jednej uczelni? Resort nauki odpowiada Rzecznikowi (więcej)

RPO upomina się o prawa polskich wyborców przebywających za granicą. Wybory za 2 tygodnie. (więcej)

Zagwarantować udział osadzonych w wyborach. RPO pisze do Służby Więziennej. (więcej)

NSA: projekt wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej to informacja publiczna. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk