PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Debata: Sędziowie pod presją. Czy doświadczenie światowe może nas czegoś nauczyć? – zapraszamy na spotkanie współorganizowane przez Biuro RPO oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, 10 stycznia 2019 r. (czwartek) o godzinie 17.30 w Biurze RPO, ul. Długa 23/25, Warszawa. (więcej)
II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. „Moc jest w NAS” – podsumowanie kongresu i relacje z paneli dyskusyjnych dostępne są na stronie RPO (ZOBACZ RELACJE)
Od siedmiu miesięcy obywatel Polski przebywa w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie nie ma odpowiednich warunków. RPO wystąpił do ministra sprawiedliwości ZEA o sprawdzenie, czy prawa polskiego obywatela są respektowane. (więcej)
Plany zwolnień w Radiu Gdańsk – odsuwanie od anteny oraz zwalnianie z pracy z mediów publicznych dziennikarzy o dużym dorobku i doświadczeniu budzi wątpliwości RPO. (więcej)
Po kasacjach RPO Sąd Najwyższy uchyla wyroki za wstęp do Puszczy Białowieskiej podczas wycinki. (więcej)
RPO prosił Prezydenta RP o weto do ustawy, która za bardzo ułatwia życie właścicielom sieci energetycznych kosztem właścicieli gruntów. Prezydent ustawę podpisał. (więcej)
Polscy pracownicy w Holandii byli zakwaterowani w namiocie niespełniającym podstawowych wymogów sanitarnych. Inna pracownica została zwolniona z powodu używania języka polskiego w miejscu pracy. Rzecznik bada naruszanie praw obywateli polskich w tej sprawie. (więcej)
Dlaczego KRS nie wpuszcza na konferencję dziennikarza? – Rzecznik podjął sprawę na podstawie doniesień medialnych. (więcej)
Dlaczego policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawy VI przeszukali dom dziennikarki OKO.press i zabrali jej pendrive’a z nagraniem? RPO prosi komendanta Rejonowego Policji Warszawa VI o informację. (więcej)
Sprawa marszu w Hajnówce wraca do śledztwa – sąd uznał zażalenie RPO. (więcej)
Sędzia, który startował na radnego i prezydenta miasta, ma postępowanie wyjaśniające. RPO pyta o powody (więcej)
TK. Rzecznik wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie środków przymusu (więcej)
Odmowa udostępniania akt obronie. Minister Sprawiedliwości nie odpowiedział - RPO pisze do premiera (więcej)
Przed szczytem COP24 RPO wyjaśnił w oświadczeniu, dlaczego stan środowiska ma związek z prawami człowieka (więcej)
Smog narusza dobra osobiste. 30 listopada RPO przystąpił do procesu mieszkańca Rybnika (więcej)
Zakaz publikacji o NBP może naruszać ważny interes publiczny i wolność prasy – ostrzega RPO (więcej)
Działania ABW i prokuratury wobec operatora TVN wątpliwe. Wystąpienie RPO (więcej)
RPO: działania prokuratury wobec "Newsweeka" za artykuł "Dubler" mogą wywołać efekt mrożący (więcej)
"Tęczowy piątek". Rzecznik w obronie edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach (więcej)
Byli więźniowie powinni móc pomagać w resocjalizacji skazanych. RPO pisze do premiera (więcej)
Rzecznik pyta o podstawę wstrzymania przepustek i widzeń w więzieniach podczas szczytu klimatycznego (więcej)
Prawa seniorów. Mimo kontroli i kar finansowych nie maleje liczba placówek opiekuńczych działających niezgodnie z prawem, gdzie może dochodzić (i dochodzi) do nadużyć. Rządowy projekt mający na celu ograniczenie tych nieprawidłowości został już zarekomendowany do przyjęcia przez Radę Ministrów – wynika z odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)
10 lat za 400 zł. Od 10 lat pan Lucjan jest zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Trafił tam po kradzieży roweru za 400 zł na podstawie opinii biegłego, który nie widział go na oczy (więcej)
Nadal nic nie zmienia się w systemie biegłych sądowych. RPO interweniuje u premiera w tej sprawie. Problem jest nierozwiązany od lat i prowadzi do krzywdy obywateli przed sądami (więcej)
Zdrowie dzieci. Miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci jest za mało, a zamykane są kolejne oddziały. Rzecznik alarmuje w tej sprawie Ministra Zdrowia. (więcej)
Kraków i prawa rodzin. Dlaczego Kraków ignoruje wyroki sądów dotyczące dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły? RPO zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego. (więcej)
Możliwość przesłuchania tłumacza co do rozmów polityków może wywrzeć „efekt mrożący”, który sparaliżuje wymianę międzynarodową – ostrzega RPO. (więcej)
Pomoc dla seniorów w banku. Ludzie skarżą się Rzecznikowi, że banki nie uznają ich notarialnych pełnomocnictw. Ogranicza to dostęp do pieniędzy z konta dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających trudności z chodzeniem, czy przebywających w szpitalach. RPO wystąpił w tej sprawie do Krajowej Rady Notarialnej. (więcej)
Są trudności w uzyskaniu świadczenia wychowawczego 500+ dzieci, których rodzice umierają w toku postępowania o ustalenie prawa do tego świadczenia. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do minister rodziny. (więcej)
Rzecznik ponownie wniósł o zmianę ustawy dotyczącej ośrodka w Gostyninie. Trafiają tam osoby, które odbyły już karę za czyny, których się dopuściły. RPO powtarza, że należy przyjąć rozwiązania, które będą gwarantowały poszanowanie ich praw (więcej)
Pan Andrzej w 2003 r. stracił dwóch synów w lawinie w Tatrach. Pozwał o zadośćuczynienie za ich śmierć nauczyciela-organizatora tragicznej wycieczki licealnej, szkolny klub sportowy oraz miasto Tychy. RPO przyłączył się do procesu cywilnego Pana Andrzeja. (więcej)
Senat dostał krytyczną opinię RPO o ustawie, która ma wdrażać unijną „dyrektywę policyjną”. (więcej)
Podpis odbioru przesyłek na tablecie może się zaliczać do danych biometrycznych, które podlegają szczególnej ochronie. Rzecznik spytał Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych o potencjalne zagrożenia z tym związane (więcej).
TK nie zgodził się z RPO. Przepis, który uzależnia dostęp do przetworzonej informacji publicznej od wykazania istotnego interesu publicznego, jest zgodny z konstytucją – orzekł 18 grudnia 2018 r. w sprawie skargi konstytucyjnej, do której przystąpił RPO. (więcej)
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę „wieczystego”? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego – zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny, który uwzględnił wniosek RPO w tej sprawie. (więcej)