Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 9-16 stycznia 2018 r.

Newsletter 9-16 stycznia 2018

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

RPO do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: są prawne - w tym konstytucyjne powody, by zmienić decyzję o karze dla TVN 24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała TVN24 1,5 mln zł kary za sposób relacjonowania protestów pod Sejmem 16 grudnia 2016 r. Stacja nie zgadzała się z decyzją i podnosiła, że zapadła ona na podstawie błędnych przesłanek. RPO przypominał, że Przewodniczący KRRiT ma prawne podstawy do samodzielnego uchylenia decyzji Rady. Ostatecznie decyzja została uchylona [więcej].

Z powodu braku reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości, rzecznik Adam Bodnar pisze do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zapewnienia osobie zatrzymanej kontaktu z obrońcą [więcej].

NIK wskazuje na główne problemy młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Sytuację w tych placówkach stale monitoruje Rzecznik Praw Obywatelskich. Eksperci  Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur współpracowali z NIK i dzielili  się wiedzą tak, by raport Najwyższej Izby Kontroli mógł jak najbardziej precyzyjnie wskazać istotę problemu [więcej].

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi czterech osób, którym Prezydent RP odmówił powołania na sędziów. Powołanie sędziego nie stanowi sprawy administracyjnej – stwierdził NSA w uzasadnieniu postanowienia [więcej].

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na wystąpienie RPO i RPD w sprawie adopcji zagranicznych. W ocenie resortu pojawiające się w praktyce orzeczniczej sądów rodzinnych problemy, wynikają nie tyle z niejasności przepisów, co z nieuwzględniania specyfiki danej sprawy [więcej].

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że cudzoziemka, która jest ofiarą przemocy i z tej racji objęta jest ochroną uzupełniającą, ma prawo do świadczeń rodzinnych, pomimo, że jej mąż – sprawca przemocy nie przebywa na terenie Polski [więcej].

Sąd Najwyższy w sprawie zadośćuczynienia za pobyt w schronisku dla nieletnich

Chodziło o to, czy w sytuacji niesłusznego umieszczenia w takiej placówce należy powoływać na ogólne przepisy cywilne dotyczące odpowiedzialności państwa za tzw. „bezprawie” i udowodnić, że młody człowiek doznał krzywdy, czy też zastosować – przez analogię - przepisy kodeksu postępowania karnego, dotyczące np. odszkodowań za niesłuszne tymczasowe aresztowanie [więcej].

Czy tajemnica zawodowa doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów zostanie ograniczona? Ministerstwo Finansów odpowiada na wątpliwości RPO [więcej].

Stanowisko Ministra Sprawiedliwości wobec wątpliwości dotyczących nadużywania elektronicznego postępowania upominawczego do dochodzenia należności od konsumentów [więcej].

Dla ważności głosu poparcia wniosku o referendum lokalne niezbędne są kompletne dane mieszkańca – uchwała NSA [więcej].

ETPC: Ukryty monitoring kasjerek w supermarkecie skutkował naruszeniem ich prywatności [więcej].

                                 

 

 

 

 

 

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka