Newsletter 8-27 listopada 2017
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Rzecznik o projekcie zmian w prawie wyborczym
- Moje bardzo poważne zastrzeżenia budzą propozycje radykalnych zmian dotyczących administracji wyborczej. Uważam je nie tylko za nieuzasadnione, ale groźne dla uczciwego i rzetelnego przeprowadzania wyborów i referendów oraz ochrony praw wyborczych obywateli – pisze RPO Adam Bodnar w opinii dla marszałka Sejmu w sprawie propozycji zmian w prawie wyborczym. Rzecznik wskazuje m.in. że prowadzą one do upolitycznienia Państwowej Komisji Wyborczej, powodują realne zagrożenie dla profesjonalizmu, bezstronności i apolityczności organów wyborczych niższego szczebla i administracji wyborczej, mogą też ograniczyć zasady powszechności wyborów poprzez m.in. likwidację ułatwień w głosowaniu np. dla osób starszych i z niepełnosprawnościami [szczegółowa opinia RPO oraz film, w którym dr Jarosław Zbieranek z Biura RPO mówi o potencjalnych zagrożeniach wynikających z proponowanych zmian].
RPO w sprawie demonstracji z okazji Święta Niepodległości
Rzecznik zapytał policję o reakcję na hasła rasistowskie wygłaszane podczas „Marszu Niepodległości” i interwencję wobec pikiety antyfaszystowskiej 11 listopada [więcej]. RPO skierował też do Prokuratora Okręgowego w Warszawie wystąpienie, w którym przedstawił analizę znaczenia haseł i symboli (m.in. krzyża celtyckiego) prezentowanych przez niektórych uczestników marszu [więcej].
Rzecznik w sprawie manifestacji z okazji Święta Niepodległości we Wrocławiu [więcej].
Sprawy tzw. kredytów frankowych
Mały sukces w sprawie zgłoszonej w akcji „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”: dzięki interwencji Rzecznika Finansowego doszło do polubownego załatwienia zgłoszonej sprawy. Bank - w celu podtrzymania pozytywnych relacji - odstąpił od pobierania opłat za prowadzenie rachunku walutowego służącego do spłaty kredytu [więcej].
Kolejne spotkanie w ramach akcji RPO i Rzecznika Finansowego odbędzie się 5 grudnia w Olsztynie [szczegóły, formularz zgłoszeniowy oraz interaktywny poradnik].
Trwa rejestracja na Pierwszy Kongres Praw Obywatelskich 8-9 grudnia 2017
Kongres, który Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje z okazji 30-lecia istnienia niezależnej instytucji ombudsmana w Polsce, to 36 paneli na najważniejsze tematy dotyczące praw człowieka w naszym kraju. Rejestracja na panele cieszy się dużym zainteresowaniem - na niektóre panele nie ma już miejsc siedzących [rejestracja, program, informacje o panelistach].