Newsletter 4 – 10 października 2016
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Ochrona Polaków w Wielkiej Brytanii
Podjęcie wspólnych działań na rzecz lepszej ochrony praw Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii było głównym tematem spotkania rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara z jego brytyjskim odpowiednikiem, przewodniczącym Komisji Równości i Praw Człowieka Davidem Isaakiem. O efektach wizyty RPO w Londynie można przeczytać na stronie rpo.gov.pl
Jak rozwiązać problemy dotyczące reprywatyzacji?
Stworzenie jasnych zasad przyznawania rekompensat osobom pokrzywdzonym w wyniku powojennych nacjonalizacji jest niezwykle ważne – podkreśla RPO w wystąpieniu do Premier Beaty Szydło. Rzecznik wskazuje też 7 istotnych kwestii, które przyczynią się do rozwiązania problemów dotyczących reprywatyzacji [więcej]
Umorzenie podatku od spadku
Pani Katarzyna straciła prawo do zwolnienia podatkowego przez to, że nie zgłosiła w odpowiednim terminie nabycia mieszkania w drodze spadku. Stało się to jednak z przyczyn od niej niezależnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko RPO i wskazał, że organy wydające decyzje w sprawie Pani Katarzyny powinny uwzględnić okoliczności powstania zaległości podatkowej [więcej].
Prawo do refundacji leków
RPO przyłączył się do rozprawy przed NSA w sprawie refundacji leku dla dziecka, które choruje na wrodzoną dystrofię mięśniową. Zdaniem Rzecznika, w tym przypadku należy kierować się konstytucyjnym prawem do godności, ochrony życia i zdrowia. Sąd podzielił stanowisko Rzecznika [więcej].
Czy rząd weźmie pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące ustawy inwigilacyjnej?
W związku z opinią Komisji Weneckiej dotyczącą tzw. ustawy inwigilacyjnej, Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o informacje na temat podjętych dotychczas działań i wskazanie, czy rozważana jest możliwość dokonania zmian w zakresie nadzoru nad służbami [więcej].
Opłaty za zaświadczenia o niekaralności
Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozwiązanie problemów dotyczących m.in. odpłatności za tzw. zaświadczenia o niekaralności [więcej].
Nadzór budowlany może badać legalność każdej inwestycji
W kompetencjach nadzoru budowlanego leży badanie legalności wszystkich przedsięwzięć lub robót budowlanych, co do których może istnieć ryzyko nie tylko ich niezgodności z przepisami prawa budowlanego, ale też spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenia środowiska – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętej na wniosek RPO [więcej].
Czy osoba z niepełnosprawnością może sprawować funkcję wójta?
Sposób orzekania o niezdolności do wykonywania funkcji wójta nie powinien opierać się na systemie orzekania o niezdolności do pracy, a raczej na osobnym mechanizmie prawnym, podobnie jak ma to miejsce w procedurze orzekania o niezdolności do pełnienia funkcji sędziego – zauważa RPO w wstąpieniu do Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach [więcej].
Opłaty za parkowanie
Czy jeśli kierowca zapłacił za parkowanie, ale nie umieścił pokwitowania za szybą, to można go karać za niepłacenie? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie badał tę sprawę. Oddalił jednak skargę Rzecznika na przepisy uchwały Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania [więcej].
Właściciele nieruchomości muszą mieć realne szanse na zaskarżenie decyzji o wywłaszczeniu
W jakim terminie właściciel wywłaszczonej nieruchomości może zaskarżyć decyzję zintegrowaną wydaną na podstawie tzw. specustawy drogowej? Rzecznik skierował w tej sprawie pytanie prawne do Naczelnego Sądu Administracyjnego [więcej].
O prawach przedsiębiorców i podatkach
Adam Bodnar i przedstawiciele Biura RPO wzięli udział w V Edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach [więcej]. Rzecznik zaprezentował m.in. poradnik dotyczący praw podatników [więcej].