Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 26 października - 1 listopada 2016 r.

Newsletter 26 października – 1 listopada 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

4 listopada spodziewane są rekomendacje dla Polski Komitetu Praw Człowieka ONZ

Komitet Praw Człowieka monitoruje okresowo, jak państwa-sygnatariusze realizują Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Składa się z 18 niezależnych ekspertów.

Polski rząd przedstawił Komitetowi raport, a 17 i 18 października odbyła się nad nim bardzo szczegółowa dyskusja. Swoje stanowisko przedstawiły w jej trakcie także polskie organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

To kolejny ważny raport dotyczący respektowania wartości demokratycznych w Polsce (po raporcie Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i rekomendacjach Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ dotyczących Polski z 7 października, oraz raporcie Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana o sytuacji RPO w Polsce).

Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka wspiera polskiego RPO

- ENNHRI wzywa wszystkie zainteresowane podmioty do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia Rzecznikowi Praw Obywatelskich wystarczających środków finansowych w celu zagwarantowania niezależności wykonywania mandatu zgodnie z Zasadami Paryskimi ONZ – głosi oświadczenie Europejskiej Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka [więcej].

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo wystąpić przeciw ekshumacjom do sądu

Rzecznik skierował pismo do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, w którym wskazał że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo wystąpić przeciw ekshumacjom ciał ich bliskich do sądu [więcej].

Minister sprawiedliwości zgadza się z RPO: trzeba zmienić przepisy o przesłuchaniu ofiar gwałtu

Przepisy dotyczące przesłuchania ofiar gwałtu zostaną zmienione tak, aby ograniczyć zbyt długi czas, jaki upływa między złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a przesłuchaniem przez sąd – zadeklarowało ministerstwo sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie RPO [więcej].

Czy aresztowany może kontaktować się telefonicznie ze swoim obrońcą?

Do Biura RPO wpływają wnioski osób tymczasowo aresztowanych, które nie otrzymują zgody na korzystanie z aparatu telefonicznego w celu skontaktowania się z obrońcą. Rzecznik zwrócił się do Ministra prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie [więcej].

RPO: Kuratorzy sądowi powinni więcej wiedzieć o problemach osób z niepełnosprawnością

Zdaniem RPO, kuratorzy sądowi powinni więcej wiedzieć o problemach osób z niepełnosprawnością. Byłoby to pomocne w przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych. RPO zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Kuratorów [więcej].

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka