Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 21 grudnia 2017 – 8 stycznia 2018

Newsletter 21 grudnia 2017 – 8 stycznia 2018

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

54 rekomendacje z I Kongresu Praw Obywatelskich

- Pierwszy Kongres Praw Obywatelskich był wydarzeniem bez precedensu – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej 8 stycznia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - W ciągu miesiąca od zakończenia Kongresu powstały konkretne rekomendacje, które będą dla RPO inspiracją w pracy, zostaną przekazane ministerstwom i instytucjom centralnym oraz partiom politycznym, a Rzecznik wykorzysta je też  w toku spotkań regionalnych.

54 rekomendacje I Kongresu Praw Obywatelskich to lista zadań do wykonania dla Rzecznika Praw Obywatelskich i społeczeństwa obywatelskiego.

Konkretne rekomendacje Kongresu dotyczą edukacji i obywatelskiego upodmiotowienia, praw obywateli w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, zdrowia, pracy, domu, miejsca Polski w Europie [szczegółowe rekomendacje].

Następny Kongres Praw Obywatelskich odbędzie się  7 i 8 grudnia 2018 r. W stulecie polskiej niepodległości, ale także w 70 lat od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i w 25 lat po tym, jak Polska związała się postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Relacje, dokumenty, nagrania dyskusji i dokumentacja fotograficzna z Kongresu dostępne są na portalu kongresu (https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kpo).

Stanowisko RPO w sprawie kolejnej wersji projektu ustawy o jawności życia publicznego [więcej].

Przepisy regulujące umieszczanie byłych więźniów w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie zawierają luki. Problem dotyczy 43 osób. Rzecznik wskazuje, co należy zmienić nie tylko po to, by nie naruszać praw konstytucyjnych, ale także by nie utrudniać procesu terapii [więcej].

Jak poprawić dostęp nieletnich do obrońcy – wystąpienie RPO do samorządów prawniczych [więcej].

Rzecznik pyta Ministra Sprawiedliwości o przepisy nakazujące sędziom przejście w stan spoczynku po osiągnięciu określonego wieku [więcej].

Skuteczna skarga RPO o wznowienie postępowania w sprawie z podrobionego weksla

W mediach pojawiają się informacje o osobach, które straciły cały majątek, bo sąd cywilny na podstawie umowy lub weksla, pod którym podrobiono podpis, wydał wyrok zasądzający duże sumy pieniędzy. Nawet wówczas, gdy sąd karny skaże winnego podrobienia podpisu, nie oznacza to automatycznego wyeliminowania skutków wyroku sądu cywilnego. Tymczasem Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ uwzględnił skargę Rzecznika o wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji podrobienia podpisu [więcej].

Sposób prowadzenia kontroli u przedsiębiorcy można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Trybunał Konstytucyjny podzielił stanowisko Rzecznika [więcej].

SN: Małżonek częściowo ubezwłasnowolniony nie ma zdolności procesowej w procesie o rozwód – stanowisko Sądu Najwyższego wbrew argumentom RPO [więcej].

Europejski Trybunał Praw Człowieka o kluczowej roli prawa do pokojowego demonstrowania. Wyrok w sprawie Öğrü I Inni przeciwko Turcji [więcej].

 

Uwaga! Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl

Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na w serwisie Rzecznika Praw Obywatelskich. W tekstach pojawia się ramka - wystarczy w nią kliknąć, by dostać propozycję wpisu w mediach społecznościowych. Zależy nam, by informacje o działaniach RPO docierały do wszystkich zainteresowanych.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka