Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 20 grudnia 2016 - 2 stycznia 2017

Newsletter 20 grudnia 2016 – 2 stycznia 2017

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Ranking RPO 2016

Rzecznik Praw Obywatelskich wraz ze współpracownikami przygotował ranking problemów w 2016 roku, które stanowiły największe zagrożenie z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka i obywatela w naszym kraju. Wskazał też listę spraw, w których odnotowano wyraźny postęp bądź zapowiedziano pozytywne zmiany [więcej].

Wśród zagrożeń wskazał m.in. na negatywny wpływ kryzysu konstytucyjnego na ochronę praw i wolności jednostki, wprowadzanie rozwiązań ustawowych ograniczających prawa obywatelskie, skalę wykluczenia społecznego i bezdomności.

Za pozytywne sygnały RPO uznał natomiast m.in. podniesienie płacy minimalnej oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej przy realizacji umów cywilnoprawnych, stosowanie przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, czy program Rodzina 500+.

Sąd zgodził się z RPO i nakazał niemieckiej telewizji publikację przeprosin za sformułowanie „polskie obozy śmierci”

Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości uwzględnił argumentację RPO i nakazał przeproszenie pana Karola Tendery za użycie przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy śmierci". Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą.

W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, wcześniejsze przeprosiny ZDF nie były odpowiednie.  Ze względu na formę naruszenia - na publicznie dostępnej stronie internetowej - za właściwe nie można bowiem uznać przeprosin listownych, skierowanych wyłącznie do powoda (za pośrednictwem jego pełnomocnika) [więcej].

Wniosek RPO do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o profilowaniu danych osób bezrobotnych

Rzecznik zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku z 2014 r. Wprowadza ona nowe, skuteczne formy organizowania pomocy dla osób bezrobotnych, ale wykorzystuje przy tym dane osobowe nie dając tym, których dane są przetwarzane, odpowiednich gwarancji [więcej].

Prawa myśliwych a prawa innych obywateli – RPO przedstawia argumenty w sprawie prawa łowieckiego [więcej].

Rzecznik interweniuje w sprawie zaległości w wypłacie wynagrodzenia oraz świadczeń przysługujących pracownikom oraz byłym pracownikom jednej z sieci handlowych w Krakowie [więcej].

Czy mieszkańcy Warszawy, którym ratusz umorzył długi będą musieli zapłacić podatek? Rzecznik interweniuje w sprawie zmiany interpretacji podatkowej [więcej].

Grunty w Michałowicach zostały znacjonalizowane na podstawie dekretu o reformie rolnej z 1948 r. Teraz sądy orzekły, że stało się to bezprawnie. RPO składa skargę kasacyjną [więcej].

Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie zgromadzeń  10 grudnia przed Pałacem Prezydenckim [więcej].

RPO interweniuje  w sprawie wyemitowania na antenie TVP Info antymigranckiego spotu [więcej].

RPO podjął z urzędu sprawę zabójstwa i zamieszek skierowanych przeciwko cudzoziemcom w Ełku [więcej].

Sprawa pana Adama. Rzecznik interweniuje w sprawie opiekuna osoby z niepełnosprawnością, który nie dostał świadczenia pielęgnacyjnego mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

Sprawa pana Zbigniewa. Kasacja RPO w sprawie odmowy odszkodowania za niesłuszne skazanie w stanie wojennym [więcej].

Na jakich zasadach można odmówić podejrzanemu dostępu do akt i dowodów w postępowaniu przygotowawczym? Rzecznik pisze do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Czy właściciel zreprywatyzowanej nieruchomości może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie od najemców zajmowanych lokali czy od gminy? [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka