Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 18-25 października 2016 r.

Newsletter 18-25 października 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

4 listopada spodziewane są rekomendacje Komitetu Praw Człowieka ONZ dla Polski

Komitet Praw Człowieka monitoruje okresowo, jak państwa-sygnatariusze realizują Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Składa się z 18 niezależnych ekspertów.

Polski rząd przedstawił Komitetowi raport, a 17 i 18 października odbyła się nad nim bardzo szczegółowa dyskusja. Swoje stanowisko przedstawiły w jej trakcie także polskie organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

Będzie to kolejny ważny raport dotyczący respektowania wartości demokratycznych w Polsce (po raporcie Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i rekomendacjach Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ dotyczących Polski z 7 października, oraz raporcie Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana o sytuacji RPO w Polsce).

Raport na temat sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich

Przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana (IOI) zaprezentowali raport na temat sytuacji polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Przestawili szereg rekomendacji, które powinny zostać wprowadzone, by zapewnić niezależne funkcjonowanie RPO i odpowiednią ochronę praw człowieka w Polsce [więcej].

Sprawa Pana Tymona. NSA uwzględnił argumenty Rzecznika

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika w sprawie małoletniego, któremu Urząd Stanu Cywilnego odmówił wydania kserokopii lub fotokopii aktu zgonu dziadka. NSA przekazał sprawę do ponownego rozpoznania [więcej].

Trzeba wykonać wyrok Trybunału o opiekunach osób z niepełnosprawnościami

Mijają 2 lata od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik apeluje o jego wykonanie i wskazuje, jak niesprawiedliwe są obecnie obowiązujące przepisy [więcej].

Jak  kontrolowane są informacje gromadzone i przetwarzane przez Biuro Ochrony Rządu?

Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących kontroli adekwatności i prawidłowości zbierania i przetwarzania danych obywateli przez Biuro Ochrony Rządu [więcej].

Po wizycie w Londynie Rzecznik apeluje o kampanię na temat praw wyborczych Polaków w Wielkiej Brytanii

Zdaniem RPO, gdyby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii lepiej znali swoje prawa wyborcze byliby lepiej reprezentowani, a ich prawa byłyby lepiej chronione. Rzecznik apeluje więc do Państwowej Komisji Wyborczej o podjęcie współpracy z brytyjskimi organizacjami wyborczymi [więcej].

Opłata miejscowa w Zakopanem. RPO wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta

W tzw. strefie małopolskiej są przekroczone poziomy stężeń niektórych substancji w powietrzu. Mimo tego, w Zakopanem, które znajduje się na tym obszarze, lokalne władze pobierają opłatę miejscową. Rzecznik przystąpił do postępowania w tej sprawie i wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta pozwalającej na takie opłaty [więcej].

Udział obywateli w posiedzeniach lokalnych władz

Mieszkańcy Witnicy mogą już uczestniczyć w posiedzeniach komisji rewizyjnej. Po interwencji RPO i wojewody lokalne władze uchwaliły pozwalający na to nowy Statut Miasta i Gminy [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka