Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 17-30 stycznia 2018 r.

Newsletter 17-30 stycznia 2018

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

 

25. rocznica ratyfikowania przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

19 stycznia 2018 r.  minęło 25 lat od momentu ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z tej okazji w Biurze RPO odbyła się konferencja prasowa, podczas której podkreślano, że Konwencja to nasze, polskie prawo, ponieważ zgodnie z Konstytucją ma pierwszeństwo przed ustawami. Powinniśmy ją zatem stosować w kraju, już przed polskimi sądami – a nie odkładać do momentu postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka [więcej].

Po materiale dziennikarskim na temat ruchów nacjonalistycznych w Polsce, Adam Bodnar  przedstawił osiem rekomendacji dla polityków, które mogą być pomocne w walce ze skrajnymi postawami [więcej]. Już w lipcu 2017 r. Rzecznik złożył kasację na niekorzyść lidera stowarzyszenia Duma i Nowoczesność [więcej]. Na temat przestępstw nienawiści RPO mówił też  w programie „Fakty po faktach” [więcej].

Przepisy dotyczące przeprowadzania przeszukania i kontroli osobistej określone w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej powinny zostać zmienione [więcej].

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie funkcjonariuszek Służby Celnej, którym nie zaproponowano przejścia do Krajowej Administracji Skarbowej

WSA wskazał, że pomimo braku jednoznacznej regulacji, KAS powinna wydać decyzję o wygaśnięciu stosunku służbowego. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli zaskarżyć tę decyzję do sądu. Tak jest w przypadku decyzji o zwolnieniu funkcjonariusza [więcej].

Opinia RPO w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego

Zdaniem Rzecznika ustawa jest sprzeczna z zakładanym celem. W obecnym kształcie nie wzmocni ona  transparentności władzy publicznej, lecz przyczyni się do przeprowadzenia powszechnej lustracji majątkowej obywateli. Ponadto ilość i zakres wad legislacyjnych powodują, że projekt ustawy nie powinien w tej postaci podlegać dalszemu procedowaniu. RPO wystąpił w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego [więcej].

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa powinna być zmieniona jeszcze przed wejściem w życie. Chodzi o przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli osobistej [więcej].

Rzecznik zwraca się do Prokuratury w sprawie propagowania segregacjonizmu rasowego przez ONR. Zaniepokojenie RPO wzbudziły pojawiające się na stronie mazowieckiego ONR wezwania do przywrócenia prymatu białej rasie czy odwołania do teorii o supremacji białej rasy [więcej].

Rzecznik w sprawie zasad dotyczących kandydowania na stanowisko starszego asystenta sędziego [więcej].

Opłaty za odholowanie samochodów w Lublinie niezgodne z prawem – WSA w Lublinie uwzględnił skargę Rzecznika [więcej].

RPO w sprawie możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego decyzji konsula o odmowie wydania wizy cudzoziemcom [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka