Newsletter 15-21 listopada 2016
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Spór o Facebooka. Debatę u Rzecznika z udziałem wszystkich stron
„Facebook – mowa nienawiści – wolność słowa. Wyzwanie cywilizacyjne i prawnicze czy kryzys wartości?” – w takiej debacie wzięło udział w Biurze RPO prawie 100 osób, a pięć razy tyle śledziło ją na żywo w internecie. Rzecznik zorganizował dyskusję zaalarmowany przez środowiska prawicowe, że ich strony na Facebooku zostały zablokowane przed 11 listopada. W dyskusji zabrało głos ponad 30 osób: byli to przedstawiciele ruchu narodowego, organizacji lewicowych, a także eksperci od spraw internetu, praw człowieka, mowy nienawiści a także przedstawiciele administracji rządowej. Debata ma pomóc RPO w wypracowaniu stanowiska w sprawie. Nagranie trzygodzinnego spotkania i stenogram są dostępne na stronie rpo.gov.pl
Sprawa pani Joanny z Zielonej Góry i jej prawa do opieki nad córeczką
Prawa rodzica z niepełnosprawnością do opieki nad dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na sygnał o kłopotach pani Joanny z Zielonej Góry tak samo, jak reaguje w podobnych przypadkach. Zgodnie z procedurą wypracowaną w Biurze RPO, kiedy pojawia się medialna informacja tak o skomplikowanej i trudnej sytuacji człowieka, na miejsce jedzie wysłannik RPO, zbiera informacje i rozpoczyna działania mające pomóc w rozwiązaniu sprawy. Pani Joanna jeździ na wózku, ma porażenie mózgowe. Sąd w Zielonej Górze po rozeznaniu sytuacji całej rodziny pani Joanny zdecydował, że jej 5-miesięczna córka powinna trafić do rodziny zastępczej, dopóki pani Joanna nie będzie miała właściwego wsparcia w opiece nad dzieckiem. Rzecznik podjął więc działania, by rodzina otrzymała odpowiednie wsparcie [więcej].
Chełm: Jak rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów?
Prawa opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Rodzice dorosłych dzieci z poważną niepełnosprawnością zgłosili na spotkaniu regionalnym RPO problem braku wsparcia dla nich w Chełmie. Lokalna społeczność zareagowała błyskawicznie rozpoczynając prace nad rozwiązaniem problemu. 16 listopada przedstawiciele władz Chełma, mieszkańcy miasta oraz eksperci spotkali się, by porozmawiać o dotychczasowych efektach prac. To przykład analogicznego działania RPO jak w sprawie pani Joanny z Zielonej Góry [więcej].
Poznań. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów uwzględnia postulaty Rzecznika
Efekt mediacji RPO w Poznaniu. 8 listopada do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Uwzględnia postulaty Rzecznika dotyczące rozwiązania problemów wywołanych reprywatyzacją kamienic. Te postulaty zostały wypracowane na wspólnych spotkaniach RPO, władz Poznania i stowarzyszenia lokatorów. [więcej].
Praktyka wymuszania darowizn dla szpitala w zamian za znieczulenie okołoporodowe skrytykowana przez sąd
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie podpisania umowy darowizny w zamian za znieczulenie w trakcie akcji porodowej. W ustnym uzasadnieniu Sąd zgodził się ze stanowiskiem RPO podkreślając, że praktyka podpisywania umów w takiej sytuacji jest niedopuszczalna i wymaga zmian systemowych [więcej].
Prawo opiekuna osoby dorosłej z niepełnosprawnością do świadczenia pielęgnacyjnego
Pomimo tego, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami nie został jeszcze wykonany, mogą oni dochodzić spraw przed sądami. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich w jednej z takich spraw [więcej].
Czy można na stałe mieszkać na terenie ogródków działkowych?
Osoba, która wbrew obowiązującym regulacjom prawnym zamieszkuje na stałe w domu na terenie ogrodu działkowego, może być eksmitowana, a sąd nie może przyznać jej uprawnienia do lokalu socjalnego. Sąd Okręgowy w Poznaniu, z uwagi na trudną sytuację materialną i bardzo zły stan zdrowia osoby zamieszkującej na działce, wtrzymał wykonanie wyroku eksmisyjnego na okres 3 lat [więcej].
Rekomendacje RPO w sprawie równego dostępu do lekcji religii i etyki
RPO przedstawił Minister Edukacji Narodowej rekomendacje, które zapewnią równy dostęp do lekcji religii i etyki wszystkim zainteresowanym uczniom, przy jednoczesnym poszanowaniu konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami [więcej].
Raport na temat praw podejrzanych i oskarżonych w Unii Europejskiej
Co się dzieje, kiedy człowiek ma kłopoty z prawem w kraju Unii Europejskiej, którego języka nie zna? Jak ma się dowiedzieć o przysługujących mu prawach, jak skorzystać z prawa do obrony? Jak ta sytuacja wygląda w przypadku cudzoziemców w Polsce? O tym, można przeczytać w ostatnim raporcie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej [więcej].
Czy pracownik poczty może skontrolować, czy mam w domu telewizor?
Do Biura RPO docierają sygnały dotyczące sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników. Chodzi m.in. o wątpliwość, czy pracownik Poczty Polskiej jest de facto uprawniony do wejścia do mieszkania, żeby ustalić, czy obywatel ma telewizor lub radio. Rzecznik napisał w tej sprawie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa [więcej].
RPO: Trzeba wykonać wyrok Trybunału dotyczący zatrzymania prawa jazdy
Rzecznik napisał do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP w sprawie podjęcia działań legislacyjnych mających na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym [więcej].
GIODO w sprawie ustawy antyterrorystycznej
Do wiadomości RPO przekazana została odpowiedź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych [więcej].
Udział obywateli w posiedzeniach organów gminy – wyrok WSA
Rzecznik wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na czynność przewodniczącego komisji rewizyjnej rady gminy, który odmówił wstępu na posiedzenie komisji obywatelowi. WSA podzielił stanowisko Rzecznika [więcej].