Newsletter 11-16 lipca 2017
PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
Zmiany dotyczące wymiaru sprawiedliwości odbiją się na ochronie praw obywateli – ostrzega RPO
Wbrew pozorom, przyjęcie trzech ustaw dotyczących sądownictwa – ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ostatniej ustawy o Sądzie Najwyższym, nie służy kompleksowej reformie wymiaru sprawiedliwości. Ich cel jest wyraźny – podporządkowanie sądów władzy politycznej – ostrzega rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w komentarzu dla portalu Onet.pl. RPO już wcześniej przedstawił opinię o projekcie reformy sądownictwa. Rzecznik zaznacza, że zapowiadane zmiany mogą odbić się na interesach zwykłych obywateli [więcej].
Rzecznik przedstawił opinie o rządowym projekcie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Powołany w 2016 r. Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego miał stworzyć Narodowy Program Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - podstawę dalszych prac, w tym pomysłów na rozwiązania instytucjonalne. Tymczasem Program nie powstał, a rząd przedstawił od razu projekt powołania nowej instytucji, Narodowego Instytutu Wolności. Ogromne zastrzeżenia budzi sposób konsultowania projektu oraz uregulowane w nim kwestie finansowania działalności organizacji pozarządowych [więcej].
RPO w sprawie usunięcia uczestników zgromadzenia publicznego przeddzień miesięcznicy katastrofy smoleńskiej
W nocy z 9 na 10 lipca policja – przygotowując się do zaplanowanego na dzień 10 lipca zgromadzenia cyklicznego tzw. miesięcznicy smoleńskiej - rozstawiła metalowe barierki i tym samym zamknęła Krakowskie Przedmieście, a także usunęła osoby protestujące na ulicy. W ocenie Rzecznika takie działania mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia wolności zgromadzeń publicznych, zagwarantowanej w Konstytucji RP [więcej].
Komendant Główny Policji zakazał policjantom używania prywatnych paralizatorów. To reakcja na pismo RPO w sprawie użycia takiego paralizatora wobec zatrzymanego w Lublinie obywatela Francji [więcej].
Opłata miejscowa w Zakopanem niezgodna z prawem
Z uwagi na zanieczyszczenie powietrza Urząd Miasta Zakopane bezpodstawnie pobrał od turysty opłatę miejscową – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Stanowisko skarżącego wspierał Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozstrzygnięcie może mieć wpływ na sytuację innych polskich gmin, które pobierają opłatę miejscową, a nie spełniają wymogów czystości powietrza, określonych w obowiązujących przepisach [więcej].
RPO wsparł przed sądem matkę niepełnosprawnego dziecka. Chodziło o zasady dofinansowania dowozu dziecka do szkoły
Gmina Kraków twierdziła, że zwrot kosztów transportu dotyczy tylko przejazdu z dzieckiem do i ze szkoły. Zdaniem RPO, odnosi się to także do powrotu rodzica po dowiezieniu dziecka i przyjazdu do szkoły po jego odbiór. Te koszty rodzic ponosi w związku z dowozem dziecka do szkoły, a intencją ustawodawcy było ułatwienie uczniom z niepełnosprawnościami realnego dostępu do edukacji [więcej].