PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
JAK SAMEMU SPRAWDZIĆ, CO ROBI RPO?
- Co robi w sprawach, którymi interesuje się opinia publiczna?
- Jak widzi stan przestrzegania poszczególnych praw i wolności zapisanych w Konstytucji?
- Jakie ma możliwości pomocy?
Strona Rzecznika rpo.gov.pl przechodzi teraz przebudowę. Liczymy, że dzięki niej łatwiej będzie znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dziś zwracamy Państwa uwagę na DWIE nowe funkcjonalności naszej strony:
NASZE PRAWA: to wykaz praw i wolności zapisanych w Konstytucji z linkami do tego, jak wygląda realizacja tych praw (artykuł po artykule, tak jak w Informacji rocznej RPO, tylko że na bieżąco)
SPRAWY RPO: tu można przeszukiwać informacje tematycznie, wedle artykułów Konstytucji lub typów działań RPO (można te kategorie łączyć)
II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. Trwa rejestracja na II Kongres Praw Obywatelskich w dniach 14-15 grudnia 2018 r. Zgłosiło się już ponad 500 osób, dyskusja zapowiada się wyśmienicie (PORTAL KONGRESU) (ZAREJESTRUJ SIĘ)
Sprawa marszów w Warszawie: RPO podkreśla, że chodzi o istotę konstytucyjnej wolności zgromadzeń publicznych. Przypomina też, że nie ma przepisów, które wskazywałyby, jak postępować w wypadku kolizji zgromadzeń organizowanych przez obywateli i przez przedstawicieli państwa. (więcej)
Rzecznik podjął z urzędu sprawę marszu niepodległości i jego zakazania przez władze Wrocławia. (więcej)
Chciałeś wejść do lasu, a tu znak „zakaz wejścia”? Decyzje nadleśniczych powinny być zaskarżalne do sądu administracyjnego – pisze RPO do ministra środowiska. (więcej)
Właściciele prywatnych obiektów, którzy kwestionują wpis do gminnej ewidencji zabytków pozbawieni są ochrony prawnej. Dlatego RPO przyłączył się do pytania prawnego Naczelnego Sądu Administracyjnego, skierowanego w takiej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. (więcej)
Sędziowie Monika Frąckowiak i Arkadiusz Krupa zostali przez rzecznika dyscyplinarnego wezwani do złożenia wyjaśnień w sprawie ich udziału w symulacji rozprawy sądowej na festiwalu Pol'and'Rock. RPO pyta o powody tych działań, podkreślając, że symulacje rozpraw pomagają obywatelom zrozumieć rolę sądu w demokratycznym państwie prawa i pełnią ważną funkcję edukacyjną. (więcej)
Za wydobywanie piasku bez koncesji człowiek został ukarany grzywną oraz administracyjną karą pół miliona złotych. RPO ma wątpliwości konstytucyjne co do takiego podwójnego karania. Tych zastrzeżeń nie podziela jednak resort energii, w którego opinii opłaty pełnią funkcję prewencyjną, a sankcje karne – represyjną. (więcej)
Rzecznik upominał się o zagwarantowanie każdemu podejrzanemu prawa do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Resort sprawiedliwości odpowiedział, że polskie przepisy są zgodne z dyrektywą UE o prawie każdego podejrzanego do kontaktu z adwokatem i nie będzie zmian prawa w tym zakresie. (więcej)
Obywatel skarży się na pozbawienie prawa bycia wybranym do władz wyższej uczelni. Prawo o szkolnictwie wyższym uniemożliwia to bowiem osobom, które ukończyły 67. rok życia. Budzi to wątpliwości RPO, dlatego zwrócił się w tej sprawie do wicepremiera Jarosława Gowina. (więcej)
Sprzedawcy skarżą się Rzecznikowi, że są obciążani karami za to, że produkty w sklepie nie mają składu i zawartości takiej, jak deklaruje etykieta. RPO pisze do prezesa UOKiK o swoich wątpliwościach, co do takiej praktyki inspekcji handlowej. Drogą do wyeliminowania niewłaściwego oznakowania produktów jest przecież kontrolowanie producentów, a nie sprzedawców. (więcej)
Bariery w dostępie do lekcji religii mniejszościowych lub lekcji etyki mogą być dyskryminacją - przyznaje MEN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika. (więcej)
Sąd Najwyższy uchylił prawomocną zgodę polskich sądów na ekstradycję do Rosji obywatela Ukrainy podejrzanego o przestępstwo kryminalne. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując że sądy nie wyjaśniły, czy skutkiem ekstradycji może być naruszenie wolności i praw ściganego. (więcej)
Dlaczego więzień poruszający się na wózku ma spędzać czas tylko w celi mieszkalnej? RPO o dostosowaniu jednostek penitencjarnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (więcej)
Absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury skarżą się na ograniczenia w ubieganiu się o stanowisko sędziego sądu rejonowego w trybie konkursowym. Według RPO narusza to konstytucyjne zasady, dlatego zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)
RPO podjął działania po incydentach podczas obchodów Święta Niepodległości. (więcej)
Sąd rejestrowy oddalił 8 listopada wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wprowadzenie zarządcy przymusowego. Sprawa toczyła się przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich (więcej)
Projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich przewiduje szereg ograniczeń, które budzą wątpliwości RPO. Rzecznik zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa przedstawiając swoje zastrzeżenia. (więcej)
Mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną został skazany za kradzież 270 zł – bez przeprowadzania rozprawy i bez zapewnienia mu obrońcy. Wobec rażącego naruszenia prawa, RPO złożył kasację do Sądu Najwyższego. (więcej)
- Występuję tu po roku od dramatycznych wydarzeń i debat w obronie Sądu Najwyższego. I dziś pani pierwsza prezes SN może powiedzieć, że dalej pełni tę funkcję. To jest fundament obrony praw obywateli – zakończył swoje wystąpienie w Senacie RPO Adam Bodnar. Senat zapoznał się z informacją RPO o stanie przestrzegania praw człowieka w Polsce w 2017 r. (wystąpienie 23 listopada)
Konferencja: Niedokończona emancypacja? 100 lat praw wyborczych kobiet – podczas spotkania zaprezentowano wyniki badań, z których wynika, że Polacy mają dziś bardziej konserwatywne wyobrażenia o roli kobiet w świecie polityki niż osiem lat temu, ale jednocześnie są za wzmacnianiem pozycji kobiet. (więcej)
Aby adoptowane dziecko nie odziedziczyło długów po zmarłym biologicznym ojcu, Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Sądu Najwyższego swoją drugą skargę nadzwyczajną. (więcej)
Ludzie skarżący do sądów decyzje urzędów skarbowych w sprawie ulgi meldunkowej doprowadzili do zmiany stanowiska resortu finansów. Skarżących wspierał RPO (więcej)
Osoba, która dwukrotnie odmawia przyjęcia wskazanego przez gminę lokalu mieszkalnego, zostaje skreślona z listy oczekujących – takie zasady wynajmu lokali komunalnych lub socjalnych obowiązują w Skarżysku-Kamiennej i Jaworznie. RPO zaskarżył je do sądów administracyjnych. (więcej)
Rząd przygotowuje projekty zmian prawa, nie trzymając się reguł, które chronią obywateli przed niezamierzonymi błędami i nieplanowanymi skutkami nowych regulacji – wynika z kontroli NIK. RPO wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego. (więcej)
Świadkowie Jehowy nie byli w PRL „tajnym związkiem". Sąd Najwyższy uniewinnił na wniosek RPO siedmioro skazanych w latach 70. (więcej)
NSA: skarga kasacyjna ws. odmowy statusu uchodźcy dla obywatela Iraku - częściowo zasadna (więcej)
Świadczenie dla rodziny zastępczej – już od dnia umieszczenia w niej przez sąd dziecka. Korzystna weryfikacja decyzji SKO po skardze rzecznika. (więcej)
RPO do TK: umorzyć sprawę pytań prejudycjalnych. Przestrzeganie przez Polskę prawa międzynarodowego jest jedną z zasad systemu prawnego i ustroju państwa. (więcej)
Kancelaria Sejmu RP ma udostępnić jako informację publiczną nazwiska sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uwzględnił skargę obywatela, do której przyłączył się RPO. (więcej)
Miasto Nysa naruszyło zasadę równego traktowania, wprowadzając „winietę mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania – uznał RPO. Rzecznik złożył w tej sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. (więcej)
Fiskus cofnął skargę kasacyjną w sprawie pani Grażyny, na której rzecz interweniował RPO. Sprawa dotyczyła kwestii upłynięcia terminu, po którym nie trzeba płacić podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości objętej wspólnością majątkową. (więcej)
Reprywatyzacja: Rzecznik wystąpił do ministra sprawiedliwości w obronie ofiar „dzikiej reprywatyzacji”, wobec których zapadły wyroki eksmisyjne. (więcej)
Interwencja RPO: nie mają stałego miejsca zamieszkania – nie mogli głosować w wyborach samorządowych. (więcej)
Ministerstwo Cyfryzacji podjęło prace nad rozbudową systemu ePUAP – aby obywatel mógł sprawdzać stan realizacji wniosku o wpisanie do rejestru wyborców, a gmina miała ułatwioną analizę danych. (więcej)
Ofiary przemocy domowej skarżą się na długotrwałość spraw sądowych, w których wnoszą o nakazanie sprawcy opuszczenia wspólnego mieszkania. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)
Rzecznik zajął się sprawą zatrzymania trzech polskich studentów we Lwowie. Biuro RPO wystąpiło do MSZ o informacje, ponieważ zdaniem Rzecznika w tej sprawie zachodzą poważne obawy naruszania podstawowych praw człowieka. (więcej)
Rzecznik zwrócił się do burmistrza Strzyżowa o wskazanie przyczyn niewyświetlania filmu „Kler” w kinie prowadzonym przez miejską jednostkę organizacyjną. (więcej)
RPO: tajemnice lekarskie z dokumentów powinien uchylać sąd, a nie prokurator. (więcej)