Zawartość

Postrzelenie przez policję chorującego na schizofrenię. Rzecznik pyta policję i prokuraturę

Data: 
2021-06-09
Położenie: 
  • Poznań
    Polska

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z własnej inicjatywy sprawę wielokrotnego postrzelenia mężczyzny chorującego na schizofrenię przez policjantów 3 czerwca 2021 r. w Poznaniu.

Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Policjanci wpakowali pięć kul w chorego na schizofrenię. Nie był uzbrojony. Szokujące ustalenia”.

RPO wystąpił do Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu o wyjaśnienia dotyczące podstaw prawnych i faktycznych interwencji, w tym użycia broni palnej, a także informacje o ustaleniach czynności wyjaśniających (i ewentualnie postępowań dyscyplinarnych).

Prokuraturę Okręgową w Poznaniu RPO poprosił o informacje o dotychczasowym biegu wszczętych postępowań. Jak podają media, dotyczą one zmuszania policjantów do zaniechania czynności służbowych oraz przekroczenia przez nich uprawnień służbowych.

Rzecznik chce też wiedzieć, czy zabezpieczono nagrania z monitoringu z miejsca zdarzenia oraz ewentualnie z kamer samych funkcjonariuszy.

II.519.784.2021

Galeria

  • Furgonetka z napisem POLICJA

    Policja. Fot. Pixabay
Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2021-06-09 11:46:48
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2021-06-14 09:05:36 Postrzelenie przez policję chorującego na schizofrenię. Rzecznik pyta policję i prokuraturę Agnieszka Jędrzejczyk