Pełnomocnik Terenowy RPO wyjaśnia procedurę postępowania wobec pacjentki z podejrzeniem choroby zakaźnej
7 lipca 2016 roku Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach zwrócił się z wystąpieniem do Wojewody Małopolskiego w celu wyjaśnienia sytuacji opisanej w artykule pt. „Procedury zawiodły. Chora na malarię była wożona od szpitala do szpitala” opublikowanego w dniu 27 czerwca 2016 roku na portalu Onet.pl.
Sprawa, w związku z którą podjęto wystąpienie miała miejsce w Krakowie w połowie czerwca tego roku. Kobieta z podejrzeniem choroby zakaźnej wezwała karetkę, ponieważ miała bardzo wysoką gorączkę. Pomimo informacji, że niedawno wróciła z Konga oraz konsultacji dyspozytora z lekarzem ze szpitala, w którym znajduje się oddział chorób zakaźnych, karetka wraz z chorą została wysłana na SOR. Co istotne, w szpitalu do którego przekierował chorą dyspozytor nie ma specjalisty od chorób zakaźnych.
Po przyjęciu na oddział ratunkowy kobieta czekała w kolejce wraz z innymi pacjentami. Do tego momentu nie podjęto żadnych działań przewidzianych w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym w związku z pacjentami, u których podejrzewa się chorobę zakaźną. Dopiero po zbadaniu kobiety przez lekarza uruchomione zostały specjalne procedury (udostępnienie specjalnej komory BIO-BAG, kombinezonów dla chorej i dla ratowników, czy też namiotu dekontaminacyjnego).
W związku z tą sprawą Pełnomocnik Terenowy RPO w Katowicach w piśmie do Wojewody Małopolskiego prosił o udzielenie wyjaśnienie, w szczególności z uwagi na konieczność właściwego zabezpieczenia medycznego i bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańcom Krakowa oraz uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Obecnie Biuro oczekuje na odpowiedź Wojewody.