II edycja Festiwalu „Klimatyczna Rewolucja” pod Honorowym Patronatem RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem II edycję Festiwalu „Klimatyczna Rewolucja”, który odbędzie się w dniach 22 kwietnia-24 maja 2025 roku w Koninie i innych miejscach w regionie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie M-LAB w ramach projektu Młodzi Ambasadorzy Klimatu.
Wydarzenie skierowane jest do młodzieży. Koncentruje się na rzecznictwie na rzecz rzetelnej i szerokiej edukacji klimatycznej, odpowiadającej na realne potrzeby młodych ludzi. Festiwal łączy rzetelną wiedzę z kreatywnością i działaniem, udowadniając, że młodzi ludzie mają moc kształtowania przyszłości.
Specjalnie wydzielony „Dzień Europejski” podkreśli prezydencję Polski w Radzie Europy oraz stworzy platformę wymiany doświadczeń z młodymi liderami i organizacjami z całej Europy. Kluczowym elementem będzie międzynarodowe spotkanie w Koninie, podczas którego młodzi liderzy z różnych krajów wypracują rekomendacje dotyczące edukacji klimatycznej, które znajdą swoje miejsce w Krajowych Kontrybucjach na rzecz Klimatu (NDC) oraz będą stanowić ważny głos młodego pokolenia w globalnym dialogu klimatycznym, stanowiąc istotny etap przygotowań do Konferencji w Bonn i COP w Brazylii.
Program wydarzenia przewiduje m.in.:
- Panele dyskusyjne na uroczystych otwarciach każdego dnia;
- Warsztaty - „Piękny i różnorodny – mozaika klimatyczna”;
- Interaktywną opowieść – „Jak naprawdę wygląda świat?”;
- Warsztat – „Co ma sukienka do klimatu? O sustainable fashion”;
- Warsztat z elementami wykładu – „Co gra w europejskiej polityce klimatycznej?”;
- Panel dyskusyjny „Jakie tematy pływają w regionie Bałtyku?”;
- Warsztat – „Rola negocjacji w klimacie”;
- Warsztaty z budowaniem modeli OZE;
- Wizyty studyjne w organizacjach ochrony środowiska, m.in. w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Koninie;
- Warsztaty - „Użycie rozszerzonej rzeczywistości w edukacji klimatycznej”;
- Gry edukacyjne.