Pilotaż projektu „(Nie)widzialni. Podnoszenie jakości życia osób z ukrytą niepełnosprawnością” pod Honorowym Patronatem RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem pilotaż projektu „(Nie)widzialni. Podnoszenie jakości życia osób z ukrytą niepełnosprawnością”, który będzie realizowany w Trójmieście od 6 czerwca do 31 października 2022 r. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja StwardnienieRozsiane.info.
Głównym celem przedsięwzięcia jest ułatwienie codziennego funkcjonowania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami oraz poprawa świadomości nt. niewidocznych niepełnosprawności w społeczeństwie.
Informacje organizatora o projekcie:
Niewidzialna niepełnosprawność (inaczej: niewidoczna lub ukryta) to niepełnosprawność, która bywa trudna do zauważenia, tzn. nie wiąże się np. z używaniem wózka inwalidzkiego czy białej laski. Może być spowodowana m.in. chorobą (np. stwardnienie rozsiane, cukrzyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), zaburzeniami neurorozwojowymi (np. autyzm), przebiegiem leczenia (np. leczenie onkologiczne), wypadkami (np. proteza nogi, która jest niewidoczna ze względu na noszoną odzież). Chociaż niejednokrotnie jest trudna do dostrzeżenia, często wpływa znacząco na życie osób, której dotyczy.
Osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami są często traktowane z niezrozumieniem lub niedowierzaniem, gdy proszą o pomoc/korzystają z pomocy. Zamysłem projektu jest, by uczestnik projektu otrzymał wsparcie, którego potrzebuje, kiedy nosi symbol projektu, niezależnie od sytuacji (miejsca), w jakiej się znajduje, a jednocześnie by odbywało się to dyskretnie i w sposób niestygmatyzujący.
Główne działania w ramach projektu:
- przeprowadzenie szkoleń oraz udostępnienie materiałów szkoleniowych z zakresu niewidocznych niepełnosprawności (ze szczególnym nastawieniem na możliwości poprawy obsługi tej grupy osób) dla chętnych firm i instytucji;
- przekazanie osobom z niewidocznymi niepełnosprawnościami specjalnie przygotowanych symbolów projektu (tj. smyczy, opasek, naklejek ze specjalnie zaprojektowanym znakiem niewidocznej niepełnosprawności). Dzięki ich użyciu (wyeksponowanie na ubraniu w dowolnie wybranym momencie) osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami będą mogły zasygnalizować osobom z otoczenia (np. pracownikom sklepu czy urzędu), że potrzebują dodatkowego wsparcia, pomocy lub trochę więcej czasu;
- zwiększanie świadomości nt. niewidocznych niepełnosprawności w społeczeństwie, m.in. poprzez plakaty informujące o projekcie, materiały w mediach, liczne działania internetowe (m.in. rozmowy z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami), współpracę ze szkołami (warsztaty dla uczniów).