Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Mini-festiwal książek o prawach człowieka DZIEŃ II

Data
,

Mini-festiwal książek jako jedno z wydarzeń towarzyszących III Kongresowi Praw Obywatelskich jest świetną okazją do poznania bogactwa polskiej literatury poruszającej problemy praw człowieka.

Jednym z najmocniejszych punktów naszego Festiwalu są spotkania z autorami, podczas których będziemy mogli poznać ich perspektywę. Dzięki uprzejmowści Gospodarzy będzie także możliwość zakupu wybranych książek.

 

  • godz. 10.00 „Inna miłość szejka” – aut. Artur Ligęska, Oskar Maya, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, 2019 r.

Historia, która nie powinna nigdy mieć miejsca. Polak wyjechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ chciał rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Rozpoczął, ale niestety nie był to czas szczęścia i radości, a jedynie męki za…niewinność. Po ponad roku w arabskim więzieniu, dzięki pomocy między innymi dyplomatów i Rzecznika Praw Obywatelskich udało mu się opuścić piekło na ziemi.

  • godz. 11.00 – 11.30 - przerwa
  • godz. 11.30 „Pogarda. Dlaczego rośnie liczba przestępstw z nienawiści w Polsce” - aut. Piotr Niemczyk, Wydawnictwo Znak Literanova, 2019 r.

Pogarda to zło. W związku z nią w ostatnim czasie w polskiej rzeczywistości dochodziło do serii strasznych aktów, jednym z nich było zabójstwo Prezydenta Adamowicza. Autor stara się przyjrzeć z bliska mechanizmom rozsiewania nienawiści.

  • godz. 12.30 – 13.00 - przerwa
  • godz. 13.00 - „Aż do śmierci” - aut. Daria Górka, Wydawnictwo Mova, 2019 r.

Analiza tragicznych losów kobiet, które przez lata były traktowane przez swoich partnerów jak worki do bicia, na których można się wyżyć. Ukazany zostaje kres wytrzymałości ludzkiej oraz cienka granica pomiędzy ofiarą, a zbrodniarzem.

  • godz. 14.00 – 14.30 - przerwa
  • godz. 14.30 „Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje”  - aut. Radosław Gruca, Wydawnictwo Muza, 2019 r.

Radosław Gruca obnaża skandaliczne czyny polskich duchownych katolickich. Temat niezwykle ważny, ze względu na niesamowicie delikatną naturę tych zachowań, oraz niestety wciąż aktualny.

  • godz. 15.30 – 16.00 - przerwa
  • godz. 16.00 „Nie zdążę” aut. Olga Gitkiewicz, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, 2019 r.

Są pewne problemy, które się przemilcza, pomimo świadomości ich istnienia. Jeden z nich to kwestia wykluczenia komunikacyjnego. Wykluczenie to dotyka na bardzo dużą skalę mieszkańców mniejszych miejscowości skutecznie obniżając poziom ich życia, a z drugiej strony wiąże się z brakiem zainteresowania władz. Tysiące przejechanych kilometrów przez autorkę i jej relacje zdecydowanie dają do myslenia.

  • godz. 17.00 – 17.30 - przerwa
  • godz. 17.30 „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” aut. Cezary Łazarewicz, wydawnictwo Post Factum, 2019 r.

Polak w RPA, działający po stronie „białych” morduje przeciwnika apartheidu. W tle nienawiść, uprzedzenia i wykluczenie.

  • godz. 18.30 – 19.00 - przerwa
  • godz. 19.00  „Tylko sprawiedliwość. Historie prawdziwe o skazanych i ocalonych” – aut. Bryan Stevenson, wydawnictwo Kropla, 2019 r.

Co jakiś czas w polskiej przestrzeni publicznej powraca temat zasadności kary śmierci. Autor postanawia zmierzyć się z zagadnieniem kary śmierci na konkretnych przykładach „z życia wziętych” i być może w ostateczny sposób zakończyć dyskusję na ten temat. Książka zdecydowanie skłania do refleksji.

  • godz. 20.00 – 20.30 Zakończenie
Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data:
Operator: AnetaKosz