Odsłonięcie tablicy ku czci Stanisława Jankowskiego „Agatona” z udziałem RPO

Data:
Tagi: kalendarium

Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton" został odsłonięty 2 sierpnia u zbiegu ulic Karowej i Browarnej na warszawskim Powiślu.

Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową. 

- Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani - zaznaczył. 

Jego zdaniem "Agaton" był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki, a nawet tysiące żyć.

Stanisław Jankowski "Agaton" był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podczas walk dowodził plutonem "Agaton". Walczył m.in. na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Po upadku powstania dostał się do niewoli. Z kolei po wojnie ukończył studium urbanistyczne w Londynie, skąd w 1946 r. wrócił do Polski. Pracował jako architekt przy odbudowie Warszawy. Uczestniczył też w procesie odbudowy wielu zagranicznych miast. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2020-08-03 08:52:49
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2021-09-10 19:53:54
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk