Biuletyn Informacji Publicznej RPO

W Konsulacie RP w Londynie odsłonięto tablicę upamiętniającą Janusza Kochanowskiego

Data:

W Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie 13 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Janusza Kochanowskiego, pierwszego Konsula Generalnego RP w Londynie po 1989 r. i byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, jednej z sal konferencyjnych Wydziału Konsularnego, połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

RPO Marcin Wiącek, w nagraniu okolicznościowym, które zostało wyświetlone w trakcie wydarzenia, podkreślił rolę Janusza Kochanowskiego jako wybitnego obrońcy wolności i praw człowieka i jego dokonania podczas pełnienia przez niego funkcji RPO.

- Każdy z polskich Ombudsmanów odegrał ważną rolę w budowaniu znaczenia i prestiżu naszej instytucji. Każdy umacniał zaufanie obywateli do niej. Jednak dr Kochanowski zapisał się szczególnie w tym szacownym gronie – podkreślił.

Rzecznik przypomniał wiele inicjatyw, które podejmował J. Kochanowski i zaznaczył wpływ doświadczeń z lat spędzonych w Londynie na sposób sprawowania tego urzędu.

- Starał się bronić praw człowieka i praw polskich obywateli w każdym zakątku świata. Miał świetne relacje z Ombudsmanami w innych krajach. Jednym z jego pomysłów było też stworzenie sieci lokalnych bezpłatnych poradni prawnych dla Polaków przebywających na emigracji – mówił.

Rzecznik zwrócił uwagę, że dialog był dla dr. Janusza Kochanowskiego tą wartością, w którą wierzył najbardziej, i której potrafił bronić, nawet jeśli wymagało to pójścia pod prąd poglądów dominujących na arenie publicznej.
- Janusz Kochanowski jest autorytetem także dla mnie osobiście. Jako propaństwowiec, jako obrońca godności i praw człowieka, jako strażnik dobra wspólnego - Rzeczypospolitej. Czuję się dumny, że mogę kontynuować Jego misję – zakończył Marcin Wiącek i podziękował za godne uhonorowanie Jego pamięci.

W uroczystości w Londynie uczestniczyli przedstawiciele misji dyplomatycznej RP w Wielkiej Brytanii, członkowie rodziny oraz liczni goście, w tym współpracownicy i osoby, które znały J. Kochanowskiego. Specjalnym gościem, który poprowadził jedną z części spotkania był Charles Crawford (były Ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce).

W trakcie uroczystości, podkreślono dokonania J. Kochanowskiego w czasie pełnienia funkcji Konsula Generalnego RP w Londynie w latach 1991-1995, w tym pojednanie z emigracją niepodległościową, cyfryzację urzędu konsularnego, usprawnienie procedur, podniesienie statusu Polaków w Wielkiej Brytanii. Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników wydarzenia podkreślił zasługi J. Kochanowskiego w obszarze obrony praw człowieka, działalność w opozycji demokratycznej przed 1989 r. oraz zasługi dla pojednania narodów.

Pokazane zostały zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz materiały prasowe z tamtego okresu. We wspomnieniach podkreślano szczególną rolę jaką śp. J. Kochanowski odegrał zarówno w kontaktach z Polonią (np. pierwsze po kilkudziesięciu latach wspólnie organizowane przedsięwzięcia czy prowadzenie dialogu dotyczącego roli emigracji po zmianach ustrojowych w Polsce), jak również z rządem brytyjskim (np. działania prowadzące do zniesienia wiz dla Polaków).

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski