Obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego pod Honorowym Patronatem RPO
Obchody Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego (SM) zaplanowane są na 30 maja 2019 r. w Warszawie. Głównym punktem wydarzenia będzie spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta ekspertów: neurologów, psychologów, rehabilitantów oraz osób z SM i dyskusja na najważniejsze dla środowiska SM tematy. Wydarzenie będzie mieć charakter bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.
Hasło tegorocznych obchodów to „Widzialność” a oficjalna kampania nosi tytuł „Moje Niewidzialne SM”. Ważne bowiem, aby ludzie, którzy nie wiedzą wiele o stwardnieniu rozsianym usłyszeli o niewidocznych na pierwszy rzut oka objawach tej choroby, jak ból, depresja, zmęczenie czy zaburzenia poznawcze. Obchody Światowego Dnia SM celebrujemy również przypinając pomarańczową wstążeczkę – symbol środowiska ludzi dotkniętych SM, pokazując w ten sposób swoją solidarność z chorymi.
Światowy Dzień SM został ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i obchodzony jest w 68 krajach, w tym w Polsce. Jego celem jest szerzenie informacji i podnoszenie świadomości społecznej na temat życia z tą wciąż nieuleczalną chorobą neurologiczną, na którą cierpi około 2,5 miliona ludzi na świecie, a w Polsce - około 50 000. Światowy Dzień SM daje poczucie wspólnoty osobom chorym oraz ich bliskim.
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Towarzystwo zostało założone w 1990 roku, od maja 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Zrzesza ok. 6 tys. członków w 25 oddziałach na terenie całej Polski. Misją organizacji jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym oraz zapewnienie dostępu do leczenia i rehabilitacji tak, aby mogli stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i prowadzić normalne życie. PTSR jak co roku przyłącza się do międzynarodowych działań i mówi o tym czym jest SM, z jakim trudnościami muszą zmagać się osoby nim dotknięte, podkreśla, że diagnoza nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń.