Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Nowe środki ochrony i pomocy dla ofiar” - konferencja z udziałem RPO

Data:

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar uczestniczył w konferencji zorganizowanej przez Prokuratora Generalnego pt. „Nowe środki ochrony i pomocy dla ofiar”.

Rzecznik stwierdził, że sytuacja w zakresie kompensaty państwowej ulega stopniowej poprawie. Ustawa o państwowej kompensacie została zmieniona, i choć nie wszystkie postulaty RPO zostały uwzględnione, to jednak nowelizacja pozwoliła wyeliminować kilka istotnych mankamentów, które w przeszłości czyniły ustawę praktycznie "martwą".

Dr Bodnar zwrócił uwagę na implementację unijnej dyrektywy dotyczącej pokrzywdzonych. W tym procesie ważna jest zarówno litera prawa, jak i praktyka (duża rola sądów, prokuratur, jednostek policji). Dlatego Rzecznik podkreślił szczególną rolę nowej publikacji Biura RPO i Fundacji Helsińskiej  pt. "Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów”. Omawia ona główne problemy, jakie mogą się pojawić w przypadku grup wrażliwych - z punktu widzenia równego traktowania - w kontakcie z sędzią i prokuratorem. Tematyka przewodnika dotyczy m.in. spraw osób z niepełnosprawnościami jako świadków lub stron postępowania, przestępstw z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych, wykluczenia społecznego i ubóstwa, spraw dzieci i osób starszych, sposobu traktowania osób z uwagi na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

Rzecznik wskazał także na duże znaczenie anonimizacji danych osobowych pokrzywdzonego i świadka oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą w tym zakresie projektowana nowelizacja Kodeksu postępowania karnego. Zastrzeżenia dotyczące planowanych zmian RPO zawarł w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości.

Dr Bodnar odniósł się także do problematyki dotyczącej osób pokrzywdzonych w sprawach szczególnie wrażliwych. Zwrócił uwagę na wystąpienie do Prokuratora Generalnego w sprawie terminów przesłuchania świadka będącego osobą pokrzywdzoną przestępstwem o charakterze seksualnym. Podkreślił, że powinno ono być przeprowadzone w możliwe najkrótszym czasie, niezwłocznie po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Rzecznik podkreślił, że mimo wielu korzystnych zmian w ostatnim czasie, jego urząd będzie nadal prowadził intensywne działania zmierzające do poprawy sytuacji prawnej, materialnej i psychicznej osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Ważne linki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP