Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 9-13 września 2019

RPO W SEJMIE

10 i 11 września 2019 roku Rzecznik zaprezentował w Sejmie informację roczną za 2018 rok – 10 września przed Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka (relacja z posiedzenia Komisji), a 11 września przed północą przedstawił informację na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Adam Bodnar podkreślił, że jako RPO nie chciałby uczestniczyć w kampanii politycznej, ani w przedwyborczej grze. Poprosił też, aby przedstawione przez niego sprawy obywateli potraktowane były w sposób odpowiedzialny i godny (relacja z posiedzenia Sejmu)

Przypominamy, że z pełnym tekstem raportu Adama Bodnara można się zapoznać TU. Dostępny jest też tekst syntezy

 

TWORZYMY POKÓJ. WIARA W DEMOKRACJI - CZAS WYZWAŃ

16 września Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i partnerami organizuje konferencję „Tworzymy pokój” w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin. Podczas spotkania m.in. prezentacja ewangelickich dokumentów o demokracji i dyskusja o roli Kościołów oraz religii w pluralistycznym społeczeństwie. (program wydarzenia)

 

SEMINARIUM "PYTANIA PREJUDYCJALNE - TEORIA I PRAKTYKA"

19 września o 17:15 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 odbędzie się seminarium „Pytania prejudycjalne - teoria i praktyka”. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenie Sędziów Apelacji Warszawskiej NIKE, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS i inicjatywa Wolne Sądy. (więcej)

 

INWIGILACJA

RPO ma wątpliwości dotyczące zakupu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne systemu Pegasus. Zasada legalizmu wymaga, by wykreowany został mechanizm, który z jednej strony umożliwiłby służbom efektywną walkę z zagrożeniami, ale i zapewniał nadzór nad działalnością służb. (więcej)

 

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Rzecznik skierował zażalenie na postanowienie prokuratury dotyczące umorzenia postępowania prowadzonego w sprawie spotu wyborczego PiS. Chodzi o ubiegłoroczny spot promowany przed wyborami samorządowymi, w którym KW PiS straszył futurystyczną wizją Polski, która przyjęła uchodźców z krajów muzułmańskich. (więcej)
  • Rzecznik po raz kolejny wystąpił do Zbigniewa Ziobry w sprawie braku odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego na wystąpienia RPO. Pisma dotyczą spraw, w których jedynie Minister Sprawiedliwości może podjąć właściwe działania inicjujące niezbędne zmiany w obowiązującym prawie. (więcej)
  • RPO przystąpił do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym ws. ujawnienia list poparcia do KRS i wniósł o jego umorzenie oraz odrzucenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie wykonania wyroków i toczących się postępowań. (więcej)

 

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie planowanych działań homofobicznych w Szczecinie. (więcej)
  • Do Biura RPO wciąż docierają niepokojące sygnały o niekorzystnych skutkach reformy nauczania indywidualnego. Rezygnacja z możliwości realizowania tej formy kształcenia na terenie szkoły dla wielu uczniów oznacza zamknięcie w domu i brak kontaktu z rówieśnikami, co może mieć niekorzystny wpływ na ich stan zdrowia oraz organizację życia całej rodziny. Rzecznik prosi Ministra Edukacji o ocenę skutków wprowadzonych zmian. (więcej)

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Coraz gorsze funkcjonowanie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych było głównym tematem posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy RPO. Pacjenci tylko w znikomym stopniu mogą uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie. W spotkaniu wziął udział Bartłomiej Chmielowiec – rzecznik praw pacjenta. (więcej)
  • Nowelizacja ustawy o Policji z dnia 16 maja 2019 r. nie rozwiązała wszystkich problemów policjantów niesłusznie wydalonych ze służby – pisze RPO do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego. Chodzi o przypadki zwolnienia za czyn wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa i przewinienia dyscyplinarnego. Takie sprawy ciągną się latami i oparte są często na trudnych do wyjaśnienia pomówieniach. (więcej)
  • Ochrona środowiska jest jednym z najistotniejszych współczesnych wyzwań. Dlatego w Biurze RPO została zorganizowana konferencja „Środowisko – coraz ważniejsze prawo (?) człowieka”. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. na temat tego, czym jest prawo człowieka do środowiska, jaka powinna być rola państwa w jego ochronie, a także czy możliwe jest pogodzenie tego prawa z innymi prawami człowieka. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik